Szanowni Klienci,
prosimy o e-mailowe składanie zamówień na wyprzedane produkty inwestycyjne o łącznej masie od 50g. W celu złożenia zamówienia prosimy zapoznać się ze szczegółami na stronie informacyjnejW przypadku zakupu sztabek złota o gramaturze od 500g, prosimy o zapoznanie się z procedurą zakupu na stronie wyceny indywidualnej. Termin realizacji zamówień wynosi do 12 tygodni. Zamówienia o mniejszej masie mogą Państwo składać w naszym sklepie internetowym - sztabki zostaną udostępnione do sprzedaży zaraz po wyprodukowaniu. W przypadku problemów z przesłaniem wiadomości prosimy o kontakt pod nr.: 885 252 528.

150. rocznica powstania Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”

150. rocznica powstania Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”

Cena produktu:
129,00 zł

Dostępność:W magazynie

Specyfikacja

 • Emitent:
  Narodowy Bank Polski
 • Producent:
  Mennica Polska
 • Metal:
  Ag 925
 • Wymiary:
  32,00 mm
 • Masa:
  14,14 g
 • Nakład:
  do 20 000 szt.
 • Rok emisji:
  2017

Opis

Emisja monet kolekcjonerskich stanowi doskonałą okazję do upamiętnienia ważnych rocznic z historii kraju. W 2017 roku pierwsza moneta okolicznościowa wyemitowana przez Narodowy Bank Polski została poświęcona Towarzystwu Gimnastycznemu „Sokół” – najstarszej organizacji sportowo-dydaktycznej w Polsce, działającej nieprzerwanie od 1867 roku.

 

 • wartość historyczna, edukacyjna i kolekcjonerska
 • srebro próby 925
 • atrakcyjna stylistyka
 • ograniczony nakład
 • prawny środek płatniczy na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. 

 

Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” jest najstarszą organizacją sportowo-dydaktyczną na ziemiach Polskich. Mimo wojen i zaborów, działa nieprzerwanie od 1867 roku. Symbolem organizacji jest lecący sokół, trzymający w szponach dwa ciężarki gimnastyczne. Stowarzyszenie wniosło znaczący wkład w formowanie się polskiego harcerstwa oraz tworzenie Błękitnej Armii Józefa Hallera. Z „Sokoła” wywodzi się wielu sławnych polskich sportowców i osobistości, m.in. mistrz Europy w boksie Henryk Chmielewski, olimpijczyk Józef Pisarski, medalistka olimpijska w rzucie dyskiem Jadwiga Wajsówna, wioślarz Jerzy Braun, mistrz Polski w gimnastyce Paweł Gaca, olimpijczyk Józef Noji, mistrz świata w zapasach Stanisław Cyganiewicz, Józef Haller, Ignacy Jan Paderewski, Roman Dmowski, Wojciech Korfanty i Karol Wojtyła. 

 

Awers

150. rocznica powstania Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”
W centralnej części monety – wizerunek lekkoatletów w trakcie wykonywania piramidy gimnastycznej. Z lewej strony – nominał: 10 ZŁ. Z prawej strony – wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Pod lewą łapą orła – znak menniczy: m/w. Wzdłuż otoku, z prawej strony – rok emisji: 2017, kraj emitenta: RZECZPOSPOLITA POLSKA.

Rewers

150. rocznica powstania Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”
W centralnej części monety – wizerunek działacza Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w czamarze (okryciu wierzchnim uważanym w okresie przedwojennym za polski strój narodowy). Z lewej strony – symbol organizacji: sokół trzymający w szponach dwa ciężarki. W dolnej części rewersu – nazwa monety: 150. ROCZNICA POWSTANIA TOWARZYSTWA GIMNASTYCZNEGO „SOKÓŁ”.

Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również: