Szanowni Klienci,
prosimy o e-mailowe składanie zamówień na wyprzedane produkty inwestycyjne o łącznej masie od 50g. W celu złożenia zamówienia prosimy zapoznać się ze szczegółami na stronie informacyjnejW przypadku zakupu sztabek złota o gramaturze od 500g, prosimy o zapoznanie się z procedurą zakupu na stronie wyceny indywidualnej. Termin realizacji zamówień wynosi do 12 tygodni. Zamówienia o mniejszej masie mogą Państwo składać w naszym sklepie internetowym - sztabki zostaną udostępnione do sprzedaży zaraz po wyprodukowaniu. W przypadku problemów z przesłaniem wiadomości prosimy o kontakt pod nr.: 885 252 528.

100 dukatów Zygmunta Starego, 20 złotych, Seria: Historia Monety Polskiej

100 dukatów Zygmunta Starego, 20 złotych, Seria: Historia Monety Polskiej

PRODUKT ARCHIWALNY

Cały nakład monety został wyprzedany.

Specyfikacja

 • Emitent:
  Narodowy Bank Polski
 • Nominał:
  20 zł
 • Metal:
  Ag 925
 • Stempel:
  lustrzany
 • Wymiary:
  38,61 mm
 • Masa:
  28,28 g
 • Nakład:
  do 18 000 szt.
 • Rok emisji:
  2017

Opis

Jedenasta moneta z emitowanej przez Narodowy Bank Polski serii „Historia monety Polskiej” została poświęcona 100 dukatom Zygmunta III Wazy, 350-gramowej złotej monecie, będącej prawdziwym arcydziełem barokowej sztuki mincerskiej i perełką polskiej numizmatyki.

 • wartość pamiątkowa i historyczna
 • srebro próby 925
 • połączenie tradycji i współczesnej sztuki menniczej
 • atrakcyjna stylistyka
 • ograniczony nakład


Historia:
W świecie numizmatyki sto dukatów koronnych Zygmunta III Wazy jest prawdziwym rarytasem. Świadczy o tym rozbudowany projekt tej pięknej monety. Nieprzypadkowo jest on utrzymany w stylistyce barokowej – Wazowie propagowali ten nurt w architekturze i sztuce. Patrzące na monetę niewprawione oko laika zapewne zgubi się w natłoku szczegółów. Imponująca studukatówka ma średnicę niemal 7 centymetrów i wagę blisko 350 g. Tym samym wypełnia ona dłoń dorosłego człowieka. Ze względu na pokaźny rozmiar i kunsztowną formę moneta ta bywa zaliczana do medali. Grono badaczy uważa, że powstała na zamówienie mennicy bydgoskiej jako kosztowny dar dla króla lub osób z jego najbliższego otoczenia. Nieodosobnione są też głosy, że wykonano ją na prośbę samego władcy: moneta mogła stanowić wyróżnienie za waleczność w wojnie polsko-tureckiej (1620-1621). Wskazywałby na to jej rok emisji.

Na rewersie widnieje wizerunek króla w paradnej zbroi z naramiennikami w formie lwich głów. Wyłania się spod niej koronkowy kołnierz, a pierś władcy dodatkowo zdobi łańcuch z orderem Złotego Runa oraz szarfa dowódcy. Napis otokowy informuje, że Zygmunt III jest królem Polski i Szwecji. Przy wnikliwej analizie dostrzeżemy inicjały SA (medalier – Samuel Ammon) oraz rok emisji (1621) w dole popiersia, na granicy liściennej obwódki otokowej. 

Powierzchnia awersu obfituje w detale. W jej centralnej części widnieje dziewięciopolowa tarcza z herbami Polski, Szwecji, Litwy, Gotlandii i Wazwów, zwieńczona koroną i otoczona łańcuchem orderu Złotego Runa. Warto zauważyć, że ten ostatni element pojawia się zarówno na awersie, jak i rewersie studukatówki. Nad koroną możemy dostrzec rozdzielony krzyżem rok emisji. W tle za tarczą herbową widnieją liczne elementy dekoracyjne: ptaki, pęki owoców, maszkarony. Łaciński napis otokowy na awersie informuje o obszarach sprawowanej przez króla władzy: „wielki książę litewski, ruski, pruski”. Inicjały Jakuba Jacobsona van Emdena wskazują na wybicie monety w mennicy bydgoskiej, której był dzierżawcą. Nominał został wybity na rancie monety.  

Awers

100 dukatów Zygmunta Starego, 20 złotych, Seria: Historia Monety Polskiej

W centralnej części monety – rewers 100 dukatów Zygmunta III Wazy z wizerunkiem władcy (selektywne złocenie). W dolnej części monety, wzdłuż otoku – nazwa monety: 100 DUKATÓW ZYGMUNTA III.

Rewers

100 dukatów Zygmunta Starego, 20 złotych, Seria: Historia Monety Polskiej

W centralnej części monety – awers 100 dukatów Zygmunta III Wazy (selektywne złocenie). W dolnej części monety, po środku – awers monety 20-złotowej, stylizowany na awers współczesnych polskich monet obiegowych.