Szanowni Klienci,
prosimy o e-mailowe składanie zamówień na wyprzedane produkty inwestycyjne o łącznej masie od 50g. W celu złożenia zamówienia prosimy zapoznać się ze szczegółami na stronie informacyjnejW przypadku zakupu sztabek złota o gramaturze od 250g, prosimy o zapoznanie się z procedurą zakupu na stronie wyceny indywidualnej. Termin realizacji zamówień wynosi do 12 tygodni. Zamówienia o mniejszej masie mogą Państwo składać w naszym sklepie internetowym - sztabki zostaną udostępnione do sprzedaży zaraz po wyprodukowaniu. W przypadku problemów z przesłaniem wiadomości prosimy o kontakt pod nr.: 885 252 528.

100-lecie powstania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, 19 złotych

100-lecie powstania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, 19 złotych

Cena produktu:
145,00 zł

Produkt wyprzedany

Specyfikacja

 • Emitent:
  Narodowy Bank Polski
 • Producent:
  Mennica Polska
 • Nominał:
  19 złotych
 • Wymiary:
  150 x 77 mm
 • Nakład:
  do 55 000 szt.
 • Rok emisji:
  2019

Opis

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych SA została powołana 25 stycznia 1919 r. decyzją Rady Ministrów pod przewodnictwem premiera Ignacego Jana Paderewskiego. Do 10 lipca 1926 r. funkcjonowała pod nazwą Państwowe Zakłady Graficzne. W tym samym roku rozpoczęto budowę nowego gmachu, przy ulicy Romana Sanguszki w Warszawie. Do dziś jest to główna siedziba PWPW.

Historia firmy nierozerwalnie wiąże się z historią odradzającego się państwa polskiego i losami obywateli. Okresem szczególnej próby okazały się lata II wojny światowej. W zajętym przez okupanta gmachu działała konspiracyjna grupa PWB/17/S, złożona z pracowników Wytwórni, którzy z narażeniem życia kontynuowali produkcję banknotów oraz dokumentów na potrzeby Armii Krajowej. W czasie Powstania Warszawskiego budynek PWPW był jedną z najważniej - szych redut powstańczych. Po wojnie w odbudowanej siedzibie wznowiono produkcję, a kolejne pokolenia pracowników dbały o ciągły rozwój i modernizację firmy.

Od 100 lat Wytwórnia pozostaje gwarantem bezpieczeństwa państwa polskiego i tożsamości jego obywateli. PWPW wytwarza doskonale zabezpieczone banknoty, dokumenty identyfikacyjne, znaczki pocztowe oraz kilkadziesiąt innych druków z kategorii se - curity printing. Obecnie PWPW jest jedną z najnowocześniejszych na świecie firm zajmujących się produkcją papieru zabezpieczone - go, banknotów oraz druków zabezpieczonych. Pozostając w służbie państwa polskiego, spółka z powodzeniem realizuje zamówienia krajowe oraz dynamicznie rozwija produkcję eksportową.

Z historią PWPW w szczególny sposób wiąże się postać jej patrona – Ignacego Jana Paderewskiego, jednego z ojców założycieli niepodległej Polski, wybitnego polityka, pianisty i filantropa. Był gorącym patriotą, zaangażowanym w działalność polityczną oraz społeczną w kraju i za granicą. Charakter tego męża stanu i wielką miłość do Ojczyzny najlepiej oddają jego słowa: „Nie zginie Polska, nie zginie! Lecz żyć będzie po wieki wieków w potędze i chwale. Dla was, dla nas i dla całej ludzkości”.

Prezentowany banknot jest kolejnym z serii „Niepodległość”. Data umieszczona na banknocie, 25 stycznia 2019 r., to dzień, w którym przypada 100. rocznica powstania PWPW. Również wartość nominalna, 19 zł, nawiązuje do roku utworzenia Wytwórni. Banknot wyprodukowano na podłożu papierowym. Znak wodny przedstawia wizerunek orła z pierwszego polskiego banknotu wyprodukowanego w PWPW po odzyskaniu niepodległości. Nowością jest pasek holograficzny umiejscowiony na okienku w podłożu.  

Awers

100-lecie powstania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, 19 złotych

Strona awersowa przedstawia portret Ignacego Jana Paderewskiego, a obok napisu „niepodległa” zaprezentowany został stylizowany wizerunek orderu Orła Białego. Napis ten, odwzorowany z rękopisu Józefa Piłsudskiego, jest logotypem obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W gałązkę wawrzynu, symbolizującą braterstwo i zwycięstwo, wkomponowano zabezpieczenie opracowane przez PWPW – Umbra4Note, będące szczególną formą efektu kątowego.

Rewers

100-lecie powstania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, 19 złotych

Na rewersie umieszczono wizerunek gmachu Wytwórni na tle panoramy współczesnej Warszawy. Obok znajduje się wbudowane w logotyp PWPW zabezpieczenie SPARK Live oraz pasek opalizujący, widoczny również w świetle UV w postaci powtarzających się liczby „19” i skrótu „NBP”.