Szanowni Klienci,
prosimy o e-mailowe składanie zamówień na wyprzedane produkty inwestycyjne o łącznej masie od 50g. W celu złożenia zamówienia prosimy zapoznać się ze szczegółami na stronie informacyjnejW przypadku zakupu sztabek złota o gramaturze od 500g, prosimy o zapoznanie się z procedurą zakupu na stronie wyceny indywidualnej. Termin realizacji zamówień wynosi do 12 tygodni. Zamówienia o mniejszej masie mogą Państwo składać w naszym sklepie internetowym - sztabki zostaną udostępnione do sprzedaży zaraz po wyprodukowaniu. W przypadku problemów z przesłaniem wiadomości prosimy o kontakt pod nr.: 885 252 528.

Olga Boznańska, 20 zł, Seria: Polscy malarze XIX/XX w.

Olga Boznańska, 20 zł, Seria: Polscy malarze XIX/XX w.

PRODUKT ARCHIWALNY

Cały nakład monety został wyprzedany.

Specyfikacja

 • Emitent:
  Narodowy Bank Polski
 • Nominał:
  20 zł
 • Metal:
  Ag 925
 • Zdobienie:
  tampondruk
 • Stempel:
  lustrzany
 • Wymiary:
  40,00 x 28,00 mm
 • Masa:
  28,28 g
 • Nakład:
  do 20 000 szt.
 • Rok emisji:
  2016

Opis

Wyemitowana przez Narodowy Bank Polski wartość kolekcjonerska o nominale 20 zł, należąca do serii Polscy malarze XIX/XX w. Moneta okolicznościowa została poświęcona Oldze Boznańskiej i jej twórczości.

 • Wartość pamiątkowa i historyczna
 • Atrakcyjna stylistyka
 • Ograniczony nakład
 • Doskonała pamiątka dla wielbicieli malarstwa


Olga Boznańska (urodzona 15 kwietnia 1865 w Krakowie, zmarła 26 października 1940 w Paryżu) – polska malarka, portrecistka, przedstawicielka postimpresjonizmu. Artystka urodziła się w rodzinie polsko-francuskiej. Studiowała w Monachium, a następnie przeprowadziła się do Paryża, gdzie tworzyła przez resztę życia. Olga Boznańska szybko zdobyła sobie uznanie krytyków. Jej prace wystawiane były w galeriach Wiednia, Warszawy, Paryża, Berlina i Londynu.


Malarka wykształciła własny styl w oparciu o swobodnie przejęte zasady impresjonizmu. Często stosowała odcienie szarości i czerń – kolory zazwyczaj odrzucane przez impresjonistów. Wykorzystywała farby olejne oraz pastele, które nakładała na płótno lub tekturę. Olga Boznańska zasłynęła głównie jako portrecistka. Wnikliwa analiza psychologiczna przedstawionych postaci to najważniejszy wymiar jej twórczości. Malarka portretowała dorosłych i dzieci, osoby ze swego najbliższego otoczenia, a także przedstawicieli europejskiej arystokracji i elit intelektualnych. Do najsłynniejszych prac artystki należą obrazy „Dziewczynka z chryzantemami”, „Portret pani Dygatowej”, „Portret malarza Pawła Nauena”, „Anemony”.

Awers

Olga Boznańska, 20 zł, Seria: Polscy malarze XIX/XX w.

Na awersie umieszczono fragment obrazu Olgi Boznańskiej „Dziewczynka z chryzantemami”. W prawym dolnym rogu – wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Wokół wizerunku orła – napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA, rok emisji: 2016, nominał: 20 ZŁ. Pod prawą łapą orła – znak menniczy: m/w.

Rewers

Olga Boznańska, 20 zł, Seria: Polscy malarze XIX/XX w.

Z centralnej części monety – portret Olgi Boznańskiej zaczerpnięty z autoportretu artystki z 1906 roku. W tle – stylizowana powierzchnia dekoracyjna wraz z latami życia artystki: 1865-1940. Wzdłuż dolnej krawędzi rewersu – stylizowany podpis malarki: Olga Boznańska. W prawym dolnym rogu – paleta malarska ozdobiona wielobarwnym tampondrukiem.