Szanowni Klienci,
prosimy o e-mailowe składanie zamówień na wyprzedane produkty inwestycyjne o łącznej masie od 50g. W celu złożenia zamówienia prosimy zapoznać się ze szczegółami na stronie informacyjnejW przypadku zakupu sztabek złota o gramaturze od 250g, prosimy o zapoznanie się z procedurą zakupu na stronie wyceny indywidualnej. Termin realizacji zamówień wynosi do 12 tygodni. Zamówienia o mniejszej masie mogą Państwo składać w naszym sklepie internetowym - sztabki zostaną udostępnione do sprzedaży zaraz po wyprodukowaniu. W przypadku problemów z przesłaniem wiadomości prosimy o kontakt pod nr.: 885 252 528.

200-lecie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, 200 zł

200-lecie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, 200 zł

Cena produktu:
3 900,00 zł

Produkt wyprzedany

Specyfikacja

 • Emitent:
  Narodowy Bank Polski
 • Producent:
  Mennica Polska
 • Nominał:
  200 złoty
 • Metal:
  Au 900
 • Stempel:
  lustrzany
 • Wymiary:
  27,00 mm
 • Masa:
  15,50 g
 • Nakład:
  do 2000 szt.
 • Rok emisji:
  2016

Opis

Mennica Polska prezentuje wyjątkową złotą monetę wybitą z okazji 200-lecia Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Moneta stanie się wspaniałą pamiątką dla studentów, absolwentów i pracowników uczelni. Wartość kolekcjonerska została wyemitowana przez Narodowy Bank Polski.

 

 • interesująca stylistyka
 • wartość pamiątkowa, historyczna i sentymentalna
 • ograniczony nakład
 • doskonały prezent dla absolwentów, studentów i pracowników Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego

 

W 2016 roku Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego obchodzi 200-lecie swego istnienia. Godłem uczelni został orzeł biały w koronie z rozpostartymi skrzydłami, trzymając w szponach gałązkę oliwną i palmową. Pierwsza z nich oznacza mądrość, druga zaś – nagrodę za poniesiony trud. Orzeł otoczony jest trzema gwiazdami, symbolizującymi trzy najstarsze departamenty uczelni: wydział rolniczy, leśny i ogrodniczy.  

 

Dzieje pierwszej w Polsce wyższej szkoły przyrodniczej były burzliwe. Uczelnia kilkakrotnie zmieniała swą siedzibę i oficjalną nazwę. Na przestrzeni lat Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego diametralnie zmieniła swe oblicze. Z małego instytutu kształcącego niewiele ponad 100 osób stała się ona nowoczesną uczelnią, w której murach na 13 wydziałach studiuje 25 tysięcy studentów. Okres dwóch stuleci przyniósł wiele zmian zarówno dla całego kraju, jak i samej uczelni. Lata wojny, socjalizmu, a następnie transformacji ustrojowej wywarły znaczny wpływ na polskie realia społeczne i gospodarcze. Dynamiczny rozwój nowych technologii wymaga dziś od społeczności akademickiej elastyczności i gotowości do ustawicznego kształcenia. Obchody 200. rocznicy założenia Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego są okazją do refleksji nad historią uczelni oraz przyczynkiem do debaty nad jej oczekiwanym wkładem w innowacyjność i rozwój nauk przyrodniczych.

Awers

200-lecie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, 200 zł

W centralnej części monety – wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Pod lewą łapą orła (heraldycznie) – znak menniczy: m/w. Powyżej – nominał: 200 ZŁ, rok emisji: 2016. W górnej części monety – kłosy zbóż tworzące zarys Pałacu Ursynowskiego. Na dole, wzdłuż otoku – kraj emitenta: RZECZPOSPOLITA POLSKA.

Rewers

200-lecie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, 200 zł

W centralnej części monety – historyczne godło Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Powyżej – Pałac Ursynowski, główna siedziba władz uczelni. Na dole, wzdłuż otoku – nazwa monety: 200-LECIE SZKOŁY GŁÓWNEJ GOSPODARSTWA WIEJSKIEGO.