Szanowni Klienci,
prosimy o e-mailowe składanie zamówień na wyprzedane produkty inwestycyjne o łącznej masie od 50g. W celu złożenia zamówienia prosimy zapoznać się ze szczegółami na stronie informacyjnejW przypadku zakupu sztabek złota o gramaturze od 250g, prosimy o zapoznanie się z procedurą zakupu na stronie wyceny indywidualnej. Termin realizacji zamówień wynosi do 12 tygodni. Zamówienia o mniejszej masie mogą Państwo składać w naszym sklepie internetowym - sztabki zostaną udostępnione do sprzedaży zaraz po wyprodukowaniu. W przypadku problemów z przesłaniem wiadomości prosimy o kontakt pod nr.: 885 252 528.

200. rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki, 10 złotych

200. rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki, 10 złotych

PRODUKT ARCHIWALNY

Cały nakład monety został wyprzedany.

Specyfikacja

 • Emitent:
  Narodowy Bank Polski
 • Metal:
  Ag 925
 • Stempel:
  lustrzany
 • Wymiary:
  32,00 mm
 • Masa:
  31,1 g
 • Nakład:
  do 16 000 szt.
 • Rok emisji:
  2017

Opis

15 października 1817 r. w szwajcarskiej Solurze zmarł Tadeusz Kościuszko – polski i amerykański generał, obywatel honorowy Republiki Francuskiej; bohater narodowy Ameryki zasłużony w walce o niepodległość Stanów Zjednoczonych; uczestnik wojny polsko-rosyjskiej 1792 roku w obronie Konstytucji 3 maja. Naczelnik insurekcji z 1794 roku, której celem było uratowanie i odrodzenie ginącej Rzeczypospolitej. Był szczerym republikaninem i filantropem. Za hańbę ludzkości uważał niewolnictwo, a za największe zło Rzeczypospolitej – niewolę chłopów.

Awers

200. rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki, 10 złotych
Na awersie monety przedstawione są postacie kosynierów na tle armaty i sztandarów, co jest nawiązaniem do zwycięstwa pod Racławicami.

Rewers

200. rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki, 10 złotych
Na rewersie widnieje popiersie Tadeusza Kościuszki z medalu wybitego w Paryżu w 1818 r. w serii sławnych mężów przez Duranda według projektu Augusta Caunois.