Szanowni Klienci,
prosimy o e-mailowe składanie zamówień na wyprzedane produkty inwestycyjne o łącznej masie od 50g. W celu złożenia zamówienia prosimy zapoznać się ze szczegółami na stronie informacyjnejW przypadku zakupu sztabek złota o gramaturze od 250g, prosimy o zapoznanie się z procedurą zakupu na stronie wyceny indywidualnej. Termin realizacji zamówień wynosi do 12 tygodni. Zamówienia o mniejszej masie mogą Państwo składać w naszym sklepie internetowym - sztabki zostaną udostępnione do sprzedaży zaraz po wyprodukowaniu. W przypadku problemów z przesłaniem wiadomości prosimy o kontakt pod nr.: 885 252 528.

35-lecie Solidarności Walczącej

35-lecie Solidarności Walczącej, 10 złotych

PRODUKT ARCHIWALNY

Cały nakład monety został wyprzedany.

Specyfikacja

 • Emitent:
  Narodowy Bank Polski
 • Producent:
  Mennica Polska
 • Nominał:
  10 zł
 • Metal:
  Ag 925
 • Stempel:
  lustrzany
 • Wymiary:
  32,00 mm
 • Masa:
  14,14 g
 • Nakład:
  20 000 szt.
 • Rok emisji:
  2017

Opis

Solidarność Walcząca była największą organizacją dążącą do obalenia ustroju komunistycznego i przywrócenia niepodległości krajów zniewolonych przez imperializm sowiecki. Powstała we Wrocławiu w czerwcu 1982 roku i w krótkim czasie zbudowała struktury we wszystkich regionach i wszystkich większych miastach Polski. Już w 1983 roku SW rozpoczęła druk wydawnictw drugiego obiegu w języku czeskim i rosyjskim, a uformowany następnie Wydział Wschodni tej organizacji współtworzył ośrodki walki o wolność na terenie kilku republik Związku Sowieckiego.

Symbolika zawarta na awersie monety przypomina, że to nasz kraj w zasadniczy sposób przyczynił się do skruszenia betonowego muru komunistycznego zniewolenia i odegrał fundamentalną rolę w obaleniu porządku jałtańskiego. Na awersie widać bowiem pękający, rozsadzany godłem polskiego państwa, monolit. W jego pęknięciach umieszczono słowa z programu oraz roty przysięgi, jaką składali członkowie Solidarności Walczącej. Z kolei rewers przedstawia stylizowaną sylwetkę kobiety malującej znak tej organizacji.
 

Kornel Morawiecki
– założyciel Solidarności Walczącej

Awers

35-lecie Solidarności Walczącej, 10 złotych

Centralnie, na tle stylizowanego popękanego muru, wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej; wokół orła, w pęknięciach muru mikrodrukiem napisy będące fragmentami programu i przysięgi członków Solidarności Walczącej: Obalenie ustroju komunistycznego, Walka o Niepodległą Polskę, Rzeczpospolitą Solidarną, Solidarność między ludźmi i narodami. Poniżej napisy: RZECZPOSPOLITA POLSKA / „przysięgam walczyć o […] / Rzeczpospolitą Solidarną”; pod napisami z lewej strony oznaczenie roku emisji: 2017, z prawej strony napis: 10 ZŁ. Pod orłem, po prawej stronie, znak mennicy: m / w

Rewers

35-lecie Solidarności Walczącej, 10 złotych

Centralnie, na tle powierzchni stylizowanego muru, postać kobiety malującej znak Solidarności Walczącej. W górnej części półkolem napis: 35-LECIE SOLIDARNOŚCI WALCZĄCEJ.