Szanowni Klienci,
prosimy o e-mailowe składanie zamówień na wyprzedane produkty inwestycyjne o łącznej masie od 50g. W celu złożenia zamówienia prosimy zapoznać się ze szczegółami na stronie informacyjnejW przypadku zakupu sztabek złota o gramaturze od 250g, prosimy o zapoznanie się z procedurą zakupu na stronie wyceny indywidualnej. Termin realizacji zamówień wynosi do 12 tygodni. Zamówienia o mniejszej masie mogą Państwo składać w naszym sklepie internetowym - sztabki zostaną udostępnione do sprzedaży zaraz po wyprodukowaniu. W przypadku problemów z przesłaniem wiadomości prosimy o kontakt pod nr.: 885 252 528.

Wrocław – Europejska Stolica Kultury, 10 zł

Wrocław – Europejska Stolica Kultury, 10 zł

Cena produktu:
139,00 zł

Produkt wyprzedany

Specyfikacja

 • Emitent:
  Narodowy Bank Polski
 • Producent:
  Mennica Polska
 • Nominał:
  10 zł
 • Metal:
  Ag 925
 • Stempel:
  lustrzany
 • Wymiary:
  28,20 x 28,20 mm
 • Masa:
  14,14 g
 • Nakład:
  20 000 szt.
 • Rok emisji:
  2016

Opis

Od 16 stycznia 2016 r. Wrocław, obok hiszpańskiego San Sebastian, jest oficjalnie Europejską Stolicą Kultury. Przyznanie Wrocławiowi tytułu Europejskiej Stolicy Kultury jest uznaniem ogromnego wkładu stolicy Dolnego Śląska w rozwój kultury europejskiej. Od średniowiecza Wrocław odgrywał ważną rolę w tej części Europy, skupiając jak w soczewce wpływy kultury niemieckiej, polskiej, czeskiej, żydowskiej, a nawet walońskiej. Tytuł ten to także uhonorowanie kulturalno-naukowego dorobku Wrocławia po II wojnie światowej. Miasta, które mimo wojennych blizn potrafiło podnieść się z gruzów, a dzięki ludziom, przesiedlonym w większości z innych regionów Polski, w tym z tak ważnych ośrodków akademickich jak Lwów czy Wilno, szybko stało się ważnym punktem na kulturalnej mapie Polski, inspirującym artystów z całej Europy.

Dzisiaj Wrocław to ważny ośrodek naukowy i akademicki. Miasto wielu uczelni, z którym związało się wielu uczonych, w tym m.in. Hugo Steinhaus, Ludwik Hirszfeld, Wincenty Styś, Włodzimierz Trzebiatowski. Wrocław zasłynął zwłaszcza ze swych osiągnięć w dziedzinie teatru i muzyki. Działały tu awangardowy Teatr Laboratorium Jerzego Grotowskiego, teatr pantomimy Henryka Tomaszewskiego czy studencki teatr „Kalambur”. Od lat 60. XX w. wizytówką miasta stały się festiwale muzyczne, z których wiele, jak festiwal oratoryjno-kantatowy Wratislavia Cantans czy Jazz nad Odrą, odbywa się do dziś. Wrocław znany jest także ze swych filmowych dokonań, przede wszystkim dzięki Wytwórni Filmów Fabularnych. Dzisiaj filmową chlubą miasta jest festiwal Nowe Horyzonty. Do obchodów roku Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław przygotowywał się od kilku lat. Działania artystyczne, pokazy i imprezy kulturalne obejmują najważniejsze dziedziny sztuki, zarówno klasyczne – teatr, operę, muzykę, literaturę, architekturę, jak i nowoczesne – film, performance, sztuki wizualne.

Na potrzeby obchodów powstały w mieście nowe obiekty z okazałym kompleksem Narodowego Forum Muzyki na czele. W roku tak szczególnego wyróżnienia Wrocławia zostanie tu przyznana Europejska Nagroda Filmowa. Miasto będzie także światową stolicą książki. Na monecie został wykorzystany architektoniczny motyw schodów Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, któremu na rewersie towarzyszy postać artysty – performera lub tancerza. Postać tanecznym gestem wskazuje na budowlę, zachęcając do wejścia. Jego strój zdobią graficzne motywy zaczerpnięte z systemu identyfikacji graficznej ESK. Powyżej graficzny znak ESK Wrocław 2016.

Tekst na podstawie folderu emisyjnego NBP

Awers

Wrocław – Europejska Stolica Kultury, 10 zł

U dołu, z lewej strony na wyodrębnionej płaszczyźnie o powierzchni w nieregularne wzory, wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, z prawej strony napis: RZECZPOSPOLITA / POLSKA 2016. Powyżej orła i napisu stylizowany fragment linii schodów Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu – w tle powierzchnia w nieregularne wzory. Z prawej strony u góry napis: 10 ZŁ. Pod orłem, po prawej stronie, znak mennicy: m / w

Rewers

Wrocław – Europejska Stolica Kultury, 10 zł

Centralnie, od lewej strony do prawej, stylizowany fragment linii schodów Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Na ich tle, z prawej strony, postać w tanecznym geście, pokryta stylizowanymi motywami graficznymi nawiązującymi do motywu identyfikacji Europejskiej Stolicy Kultury. U góry z lewej strony napis: WROCŁAW 2016 / Europejska Stolica Kultury, poniżej napisu sygnet z logo Wrocławia – Europejskiej Stolicy Kultury