Szanowni Klienci,
prosimy o e-mailowe składanie zamówień na wyprzedane produkty inwestycyjne o łącznej masie od 50g. W celu złożenia zamówienia prosimy zapoznać się ze szczegółami na stronie informacyjnejW przypadku zakupu sztabek złota o gramaturze od 250g, prosimy o zapoznanie się z procedurą zakupu na stronie wyceny indywidualnej. Termin realizacji zamówień wynosi do 12 tygodni. Zamówienia o mniejszej masie mogą Państwo składać w naszym sklepie internetowym - sztabki zostaną udostępnione do sprzedaży zaraz po wyprodukowaniu. W przypadku problemów z przesłaniem wiadomości prosimy o kontakt pod nr.: 885 252 528.

Zabytki Rzeczypospolitej - Krzeszów, 20 zł

Zabytki Rzeczypospolitej - Krzeszów, 20 zł

PRODUKT ARCHIWALNY

Cały nakład monety został wyprzedany.

Specyfikacja

 • Emitent:
  Narodowy Bank Polski
 • Producent:
  Mennica Polska
 • Nominał:
  20 zł
 • Metal:
  Ag 925
 • Zdobienie:
  wkładka ceramiczna
 • Stempel:
  lustrzany
 • Wymiary:
  38,61 mm
 • Masa:
  28,28 g
 • Nakład:
  50 000 szt.
 • Rok emisji:
  2010

Opis

Srebrna moneta kolekcjonerska z ceramiczną wkładką z serii Zabytki Rzeczypospolitej z wizerunkiem Krzeszowa.

Kościół i klasztor cystersów w Krzeszowie zaliczane są do najpiękniejszych i najcenniejszych zabytków architektury barokowej na Śląsku. Jako ważne miejsce kultu oraz ośrodek życia religijnego Krzeszów ma długą historię. Już w połowie XIII w. zostali tu osadzeni benedyktyni, zaś pod koniec tego samego stulecia – dzięki fundacji księcia jaworskiego, Bolka I Surowego – do powstającego klasztoru sprowadzono cystersów z nieodległego Henrykowa.

Dzisiejsza Świątynia Wniebowzięcia NMP w Krzeszowie, wybudowana w pierwszej połowie XVIII w., oceniana jest jako jedno z najbardziej znanych i najpiękniejszych miejsc kultu religijnego na Śląsku – przede wszystkim za sprawą obrazu Matki Boskiej Łaskawej, znajdującego się w ołtarzu głównym. Obraz ten, namalowany temperą na modrzewiowej desce, jest też z pewnością najcenniejszym i najsłynniejszym zabytkiem Krzeszowa; to najstarszy, bo trzynastowieczny, wizerunek Matki Boskiej na ziemiach dzisiejszej Polski (i jeden z najstarszych w Europie). W 1997 r. papież Jan Paweł II dokonał uroczystej koronacji obrazu, zaś w roku następnym podniósł krzeszowską świątynię do godności bazyliki mniejszej.

Na monetach pokazano przede wszystkim późnobarokową fasadę kościoła, wraz z ozdabiającymi ją rzeźbami autorstwa Ferdynanda Maksymiliana Brokoffa. Podkreślono tym samym piękno i rozmach sakralnej architektury oraz intensywność barokowych zdobień. Szczególnie wyeksponowana została Immaculata, piaskowa rzeźba przedstawiająca Najświętszą Marię Niepokalaną, patronkę kościoła, co stanowi oczywiste nawiązanie do średniowiecznego obrazu w ołtarzu głównym.

 

Projektant monety: ROBERT KOTOWICZ
Tekst na podstawie folderu emisyjnego NBP. 

Awers

Zabytki Rzeczypospolitej - Krzeszów, 20 zł

Stylizowany wizerunek fragmentu fasady Bazyliki Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Krzeszowie. Środkowa część wizerunku wykonana z ceramiki. U dołu stylizowany napis: KRZESZÓW.

Rewers

Zabytki Rzeczypospolitej - Krzeszów, 20 zł

Centralnie, stylizowany wizerunek rzeźby znajdującej się nad portalem głównym Bazyliki Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Krzeszowie, przedstawiającej Najświętszą Marię Pannę Niepokalaną. W tle wnętrze Bazyliki. Z prawej strony wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. Pod nim napis: ZŁ20. U dołu półkolem oznaczenie roku emisji: 2010 oraz napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA. Pod lewą łapą orła znak mennicy: M/W.