Szanowni Klienci,
uprzejmie prosimy o e-mailowe składanie zamówień na wyprzedane produkty inwestycyjne o łącznej masie od 50g. W celu złożenia zamówienia prosimy zapoznać się ze szczegółami na stronie informacyjnejW przypadku zakupu sztabek złota o gramaturze od 250g, uprzejmie prosimy o zapoznanie się z procedurą zakupu dostępną na stronie wyceny indywidualnej. Termin realizacji zamówień wynosi do 12 tygodni. Zamówienia o mniejszej masie mogą Państwo składać w naszym sklepie internetowym - sztabki zostaną udostępnione do sprzedaży zaraz po wyprodukowaniu. W przypadku problemów z przesłaniem wiadomości e-mail prosimy o kontakt pod numerem: 885 252 528.

Młode zwierzęta: Foka szara

Młode zwierzęta: Foka szara

Cena produktu:
115,00 zł

Produkt wyprzedany

Specyfikacja

 • Producent:
  Mennica Polska
 • Metal:
  Ag 925
 • Stempel:
  lustrzany
 • Wymiary:
  32,00 mm
 • Masa:
  14,14 g
 • Nakład:
  1 000 sztuk
 • Rok emisji:
  2012

Opis

Szósty numizmat z serii „Młode Zwierzęta”, prezentującej najpiękniejsze i najciekawsze gatunki świata zwierząt

Dotychczas wyemitowano numizmaty z wizerunkiem jaszczurki zielonej, wilka szarego, żółwia błotnego, dudka i jeża europejskiego. Kolejnym tematem, zamykającym serię będzie niedźwiedź brunatny. Do każdego numizmatu dołączony jest folder emisyjny z bogatym opisem gatunku.

Foka szara (Halichoerus grypus) - gatunek drapieżnego ssaka morskiego z rodziny fokowatych. Jest to jeden z trzech, obok foki pospolitej i foki obrączkowanej, gatunków fok zamieszkujących Morze Bałtyckie. Foka szara jest największą spośród trzech gatunków bałtyckich fok. Największe osobniki samców dorastają do 3 metrów długości i około 300 kg wagi. Samice są średnio o połowę mniejsze od samców. Foki prowadzą wodno-lądowy tryb życia. Na lądzie są niezgrabne i ociężałe, natomiast w wodzie poruszają się szybko i zwinnie – są doskonałymi pływakami. Pod wodą mogą pozostać do 10 minut, po czym muszą się wynurzyć żeby zaczerpnąć powietrza.

Są to zwierzęta bardzo ostrożne i płochliwe. Kiedy zauważą zagrożenie, szybko uciekają do wody gdzie o wiele łatwiej jest im uciec. Foki szare prowadzą osiadły tryb życia – w dalsze wędrówki wypływają jedynie młode osobniki w poszukiwaniu odpowiedniego dla siebie terytorium do dalszego życia.

Awers

Młode zwierzęta: Foka szara

Stylizowany wizerunek godła RP, przysłonięty przez głowę orła. W otoku napis: MŁODE ZWIERZĘTA / MENNICA POLSKA 2012.

Rewers

Młode zwierzęta: Foka szara

W centralnym miejscu wizerunek dorosłej i młodej foki szarej leżących na piasku. W otoku napis: FOKA SZARA / HALICHOREUS GRYPUS