Szanowny Kliencie,

Informujemy, że celem dostosowania regulaminu naszego sklepu do zaistniałych zmian organizacyjnych, dla zachowania jego pełnej zgodności z aktualnym stanem prawnym oraz celem uzyskania jego większej czytelności, zaktualizowaliśmy jego postanowienia. Zmiany dotyczą w szczególności postanowień dotyczących konta w naszym sklepie internetowym (§ 3 ust. 11-14) i polegają na opisaniu procedury rezygnacji z tego konta. Inne zmiany wprowadzone w regulaminie mają charakter porządkowy – służą uzyskaniu większej przejrzystości jego postanowień i nie pogarszają Twojej sytuacji prawnej jako użytkownika naszego sklepu. Nowy regulamin wchodzi w życie z dniem 3 września 2020 r. Jeżeli nie zgadzasz się na zmiany, możesz zrezygnować z konta w naszym sklepie zgłaszając sprzeciw na adres e-mail: info_newsletter@mennica.com.pl.
Zapoznaj się regulaminem w jego nowej wersji.

Szanowni Klienci,
uprzejmie prosimy o e-mailowe składanie zamówień na wyprzedane produkty inwestycyjne o łącznej masie od 50g. W celu złożenia zamówienia prosimy zapoznać się ze szczegółami na stronie informacyjnej.
W przypadku zakupu sztabek złota o gramaturze od 250g, uprzejmie prosimy o zapoznanie się z procedurą zakupu dostępną na stronie wyceny indywidualnej. Termin realizacji zamówień wynosi do 12 tygodni.
Zamówienia o mniejszej masie mogą Państwo składać w naszym sklepie internetowym - sztabki zostaną udostępnione do sprzedaży zaraz po wyprodukowaniu.
W przypadku problemów z przesłaniem wiadomości e-mail prosimy o kontakt pod numerem: 885 252 528.

Honoré de Balzac & Ewelina Hańska, 1 dolar, Seria: Najpiękniejsze Polskie Historie Miłosne (srebrna moneta)

Honoré de Balzac & Ewelina Hańska, 1 dolar, Seria: Najpiękniejsze Polskie Historie Miłosne

PRODUKT ARCHIWALNY

Cały nakład monety został wyprzedany.

Specyfikacja

 • Emitent:
  Niue
 • Producent:
  Mennica Polska
 • Nominał:
  1 dolar nowozelandzki
 • Metal:
  Ag 999
 • Zdobienie:
  druk cyfrowy, kryształ SWAROVSKI ELEMENTS
 • Stempel:
  lustrzany
 • Wymiary:
  38,90 x 29,10 mm
 • Masa:
  17,00 g
 • Nakład:
  450 sztuk
 • Rok emisji:
  2015

Opis

W serii „Najpiękniejsze Polskie Historie Miłosne” prezentujemy owiane romantyczną tajemnicą głośne historie kochanków, których – niejednokrotnie w atmosferze skandalu – połączyło gorące uczucie i wielka namiętność.

Inspiracją do powstania piątej, a zarazem ostatniej monety z serii był uwieńczony małżeństwem głośny romans wielkiego francuskiego pisarza Honoriusza Balzaka i polskiej szlachcianki Eweliny Hańskiej.

 • Srebro najwyższej próby Ag 999
 • Zdobienie wysokiej jakości drukiem cyfrowym i kryształem SWAROVSKI ELEMENTS
 • Wyjątkowy owalny kształt
 • Eleganckie szkarłatne opakowaniu w kształcie serca


Wspaniała srebrna moneta o wyjątkowym owalnym kształcie przedstawia portret obojga kochanków utrzymany w konwencji fotografii ślubnej, do którego wykorzystany został portret Eweliny Hańskiej autorstwa Holza von Sowgena oraz kopia portretu Balzaka wykonana przez Maxima Dastugue. Całości dopełniają gustowne ornamenty roślinne oraz piękny purpurowy kryształ SWAROVSKI ELEMENTS.

 

Awers

Honoré de Balzac & Ewelina Hańska, 1 dolar, Seria: Najpiękniejsze Polskie Historie Miłosne

W centralnej części monety – wizerunek pałacu Hańskich w Wierzchowni. Z lewej strony – profilowany portret Jej Wysokości Królowej Elżbiety II. Powyżej – nominał: 1 DOLLAR. Na dole wzdłuż otoku – napisy: ELIZABETH II, NIUE ISLAND (emitent), 2015 (rok emisji), znak menniczy: m/w, próba srebra: Ag 999.

Rewers

Honoré de Balzac & Ewelina Hańska, 1 dolar, Seria: Najpiękniejsze Polskie Historie Miłosne

Rewers przedstawia wizerunki Eweliny Hańskiej i Honoriusza Balzaka w otoczeniu roślinnych motywów dekoracyjnych. Z lewej strony – zdobienie kryształem SWAROVSKI ELEMENTS. Na górze – napisy: Honore de Balzac/Ewelina Hańska.