Szanowni Klienci,
uprzejmie prosimy o e-mailowe składanie zamówień na sztabki złota Mennicy Polskiej o łącznej masie od 50 g. W celu złożenia zamówienia prosimy zapoznać się ze szczegółami na stronie informacyjnej.
W przypadku zakupu sztabek złota o gramaturze od 250g, uprzejmie prosimy o zapoznanie się z procedurą zakupu dostępną na stronie wyceny indywidualnej. Termin realizacji zamówień wynosi do 12 tygodni.
Zamówienia o mniejszej masie mogą Państwo składać w naszym sklepie internetowym - sztabki zostaną udostępnione do sprzedaży zaraz po wyprodukowaniu.

W przypadku problemów z przesłaniem wiadomości e-mail prosimy o kontakt pod numerem: 885 252 528.

Św. Jan Paweł II - krzyż, 25 dolarów

Św. Jan Paweł II - krzyż

PRODUKT ARCHIWALNY

Cały nakład monety został wyprzedany.

 • Emitent:
  Niue
 • Producent:
  Mennica Polska
 • Nominał:
  25 dolarów nowozelandzkich
 • Metal:
  Ag 999 platerowane złotem
 • Stempel:
  lustrzany
 • Nakład:
  115 szt.
 • Rok emisji:
  2014

Sługa Boży Karol Wojtyła to najbliższy sercu współczesnych Polaków święty: razem ze swymi rodakami doświadczył, czym jest nazizm, poznał gorycz nielekkiego dla polskiego Kościoła czasu komunizmu, wspierał idee Solidarności.

 • Pamiątka dedykowana Św. Janowi Pawłowi II
 • Wyjątkowy kształt krzyża
 • Innowacyjna technologia
 • Najwyższa dbałość o szczegóły!
   

Gdy 2 kwietnia 2005 r. ogłoszono śmierć ukochanego przez wiernych Papieża, wyznawcy Kościoła katolickiego pogrążyli się w głębokiej żałobie. Wyjątkowa, platerowana złotem srebrna moneta w kształcie krzyża, wyemitowana z okazji dziesiątej rocznicy śmierci Papieża Polaka, odzwierciedla duchowe przywiązanie wiernych do św. Jana Pawła II i stanowi podziękowanie za jego wieloletni pontyfikat.

Namiestnik Chrystusowy św. Jan Paweł II nawoływał świat do zaprzestania wojen, budował dialog między kościołami oraz krzewił idee miłości bliźniego. Dla wiernych Kościoła katolickiego Św. Jan Paweł II pozostaje duchowym przywódcą. Jego osoba otoczona jest szczególnym kultem.

czytaj więcej zwiń

Rewers

Św. Jan Paweł II - krzyż

W centralnej części monety – portret Św. Jana Pawła II z aureolą nad głową. Dookoła – dekoracyjny pierścień. Na nim – napisy (po polsku i łacinie): ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II/SANCTUS IOANNES PAULUS II. Cztery kwadraty tworzące ramiona krzyża są ozdobione dekoracyjnymi rozetami. Ostatni element zdobi okrągłe wycięcie wraz z ozdobnym pierścieniem.

Awers

Św. Jan Paweł II - krzyż

W centralnej części monety – wizerunek Jej Wysokości Królowej Elżbiety II otoczony dekoracyjnym pierścieniem. Wokół portretu królowej – napisy:  ELIZABETH II, 25 DOLLARS (nominał), NIUE ISLAND (emitent). Poniżej – próba srebra: Ag 999, znak menniczy: m/w. Środek monety otoczony jest przez kwadraty, z których każdy poświęcony jest jednemu z ewangelistów: Markowi, Janowi, Łukaszowi oraz Mateuszowi. Na poszczególnych ramionach krzyża widnieją napisy (kolejno): SANCTUS MARCUS, SANCTUS IOANNES, SANCTUS LUCAS oraz SANCTUS MATTHEUS. Na wszystkich czterech płytkach umieszczono litery Greckie: A, Ω. Ostatnią płytkę na dole (tworzącą dłuższe ramię krzyża) zdobi dekoracyjny pierścień oraz okrągłe wycięcie. Na pierścieniu – cytowany przez papieża w „Tryptyku rzymskim” wers z Biblii (Hbr 4, 13): OMNIA NUDA ET APERTA SUNT ANTE OCULOS EIUS (Wszystko odkryte i odsłonięte jest przed Jego oczami).