Szanowny Kliencie,

Informujemy, że celem dostosowania regulaminu naszego sklepu do zaistniałych zmian organizacyjnych, dla zachowania jego pełnej zgodności z aktualnym stanem prawnym oraz celem uzyskania jego większej czytelności, zaktualizowaliśmy jego postanowienia. Zmiany dotyczą w szczególności postanowień dotyczących konta w naszym sklepie internetowym (§ 3 ust. 11-14) i polegają na opisaniu procedury rezygnacji z tego konta. Inne zmiany wprowadzone w regulaminie mają charakter porządkowy – służą uzyskaniu większej przejrzystości jego postanowień i nie pogarszają Twojej sytuacji prawnej jako użytkownika naszego sklepu. Nowy regulamin wchodzi w życie z dniem 3 września 2020 r. Jeżeli nie zgadzasz się na zmiany, możesz zrezygnować z konta w naszym sklepie zgłaszając sprzeciw na adres e-mail: info_newsletter@mennica.com.pl.
Zapoznaj się regulaminem w jego nowej wersji.

Szanowni Klienci,
uprzejmie prosimy o e-mailowe składanie zamówień na wyprzedane produkty inwestycyjne o łącznej masie od 50g. W celu złożenia zamówienia prosimy zapoznać się ze szczegółami na stronie informacyjnej.
W przypadku zakupu sztabek złota o gramaturze od 250g, uprzejmie prosimy o zapoznanie się z procedurą zakupu dostępną na stronie wyceny indywidualnej. Termin realizacji zamówień wynosi do 12 tygodni.
Zamówienia o mniejszej masie mogą Państwo składać w naszym sklepie internetowym - sztabki zostaną udostępnione do sprzedaży zaraz po wyprodukowaniu.
W przypadku problemów z przesłaniem wiadomości e-mail prosimy o kontakt pod numerem: 885 252 528.

Claude Monet, 1 dolar, Seria: Malarze Świata

Claude Monet, 1 dolar, Seria: Malarze świata

PRODUKT ARCHIWALNY

Cały nakład monety został wyprzedany.

Specyfikacja

 • Emitent:
  Niue
 • Producent:
  Mennica Polska
 • Nominał:
  1 dolar nowozelandzki
 • Metal:
  Ag 925
 • Zdobienie:
  tampondruk
 • Stempel:
  lustrzany
 • Wymiary:
  40 x 28 mm
 • Masa:
  28,28 g
 • Nakład:
  do 15 000 szt.
 • Rok emisji:
  2010

Opis

“Malarze świata” to międzynarodowa, niezwykła seria srebrnych monet kolekcjonerskich, która została rozpoczęta w 2006 roku.

Kolekcja wspaniałych dzieł sztuki jest dedykowana najbardziej znanym malarzom na świecie. Wszystkie monety mają kształt prostokąta i przedstawiają poszczególne wizerunki malarzy oraz wybrane reprodukcje części ich znakomitych obrazów.

Claude Monet to 8 moneta w serii, która upamiętnia dzieła tego najwybitniejszego malarza impresjonizmu. Na awersie monety widnieje część obrazu „Kobieta z parasolką”, który artysta namalował w 1886 roku. Rewers natomiast przedstawia wizerunek samego Moneta oraz część obrazu spod jego pędzla - „Japoński Mostek”, pochodzący z 1899 roku.

Claude Monet żył w latach1840-1926. Urodził się w Paryżu, a dzieciństwo spędził w Hawrze, gdzie sprzedawał licznie karykatury mieszkańców. Ogromny wpływ na jego dalsze losy wywarł poznany w 1856 roku normandzki malarz Eugene Boudin, który wprowadzał Moneta w świat farb. W czasie rozkwitu jego twórczości malarskiej publiczność myliła jego nazwisko z podobnie brzmiącym Manetem, autorem wzbudzającej skandal Olimpii, którego sam Monet podziwiał.

Początkowe dzieła Moneta nie cieszyły się popularnością. Jednak to od tytułu jego obrazu „Impresja. Wschód słońca” pochodzi nazwa całego kierunku. Jako pierwszy określenia impresjonizm użył krytyk Louis Leroy atakując i wyśmiewając w swojej recenzji obraz Moneta, wystawiany na pierwszej wystawie impresjonistów w 1874 roku. Dopiero po latach rewolucyjny sposób malowania Moneta i grupy impresjonistów zatryumfował wreszcie nad skostniałym akademizmem. Wówczas to skończyły się jego problemy finansowe i mógł do końca swych dni malować spokojnie we własnym ogrodzie.

Do największych dzieł artysty należą m.in. : „Boulevard Des Capucines”, „Dworzec Saint-Lazare”, „Impresja. Wschod Słońca”, „Kobieta z Parasolka i Dzieckiem”, „Kobieta z Parasolką”,” Kobiety w Ogrodzie”, „Maki w Pobliżu Argenteuil”, „Most Drogowy w Argenteuill”, „Łodzie Rybackie Opuszczajace Port, Le Havre”.

Awers

Claude Monet, 1 dolar, Seria: Malarze świata

Środkowa część monety, za pomocą techniki tampodruku przedstawia obraz „Kobieta z parasolką” – jeden z najsławniejszych autorstwa Claude Moneta. Po lewej stronie – pionowy napis - Niue Island, na dole – wizerunek głowy królowej Elżbiety II a pod nim znak menniczy „MW”. Pod wizerunkiem obrazu z prawej strony, rok emisji: 2010 oraz nominał monety 1 Dolar.

Rewers

Claude Monet, 1 dolar, Seria: Malarze świata

W lewej części monety: portret Clauda Moneta. Obok, z prawej strony napis – „1840-1925” (data urodzin i śmierci malarza). W centralnej części – obraz jego pędzla „Japoński mostek”. U góry, stylizowany napis – Claude Monet.