Szanowni Klienci,
prosimy o e-mailowe składanie zamówień na wyprzedane produkty inwestycyjne o łącznej masie od 50g. W celu złożenia zamówienia prosimy zapoznać się ze szczegółami na stronie informacyjnejW przypadku zakupu sztabek złota o gramaturze od 250g, prosimy o zapoznanie się z procedurą zakupu na stronie wyceny indywidualnej. Termin realizacji zamówień wynosi do 12 tygodni. Zamówienia o mniejszej masie mogą Państwo składać w naszym sklepie internetowym - sztabki zostaną udostępnione do sprzedaży zaraz po wyprodukowaniu. W przypadku problemów z przesłaniem wiadomości prosimy o kontakt pod nr.: 885 252 528.

Francisco Goya, 1 dolar, Seria: Malarze Świata

Francisco Goya, 1 dolar, Seria: Malarze Świata

PRODUKT ARCHIWALNY

Cały nakład monety został wyprzedany.

Specyfikacja

 • Emitent:
  Niue
 • Producent:
  Mennica Polska
 • Nominał:
  1 dolar nowozelandzki
 • Metal:
  Ag 925
 • Zdobienie:
  tampondruk
 • Stempel:
  lustrzany
 • Wymiary:
  40 x 28 mm
 • Masa:
  28,28 g
 • Nakład:
  do 10 000 szt.
 • Rok emisji:
  2010

Opis

„Malarze Świata” to międzynarodowa, niezwykła seria srebrnych monet kolekcjonerskich, która została rozpoczęta w 2006 roku.

Kolekcja wspaniałych dzieł sztuki jest dedykowana najbardziej znanym malarzom na świecie. Wszystkie monety mają kształt prostokąta i przedstawiają poszczególne wizerunki malarzy oraz wybrane reprodukcje części ich znakomitych obrazów.

Dziesiąta w kolejności moneta kolekcjonerska z tej międzynarodowej serii poświęcona jest Francisco Goi, jednemu z największych i najbardziej niezwykłych malarzy wszechczasów.

Francisco Jose Goya y Lucientes urodził się 30 marca 1746 roku w ubogiej, hiszpańskiej wsi Fuendetodos, w prowincji Aragonia. Wraz z rodziną w roku 1760 przeniósł się do Saragossy, gdzie jego talent malarski został odkryty przez miejscowego księdza – ojca Saledo. Solidne wykształcenie zaczął zdobywać w prywatnej szkole dworskiego malarza Francisca Bayeu, z którego siostrą (Josefą) wziął ślub w 1773 roku.

Szerokie znajomości szwagra pomogły Goi otrzymać zlecenia z królewskiej pracowni arrasów Santa Barbara, które w przeciągu trzech lat uczyniły z niego bogatego człowieka. W 1783 roku artysta otrzymał przełomowe zlecenie od Dona Ludwika (brata Karola III) na sportretowanie jego rodziny. Uznanie członków rodziny królewskiej stało się początkiem zawrotnej kariery malarza. Mianowano go malarzem królewskim, a w 1789 roku pierwszym malarzem nadwornym (za rządów Karola IV).

 

Awers

Francisco Goya, 1 dolar, Seria: Malarze Świata

W środkowej części monety – obraz Francisco Goi „Parasolka” z 1777 roku, przedstawiony w technice tampondruku. Poniżej – napisy: 2010 (rok emisji) oraz NIUE ISLAND (nazwa emitenta). Z lewej strony od obrazu – portret Jej Wysokości Królowej Elżbiety II oraz znak menniczy (m/w). Obok portretu – pionowy napis: ELIZABETH II. W lewym górnym rogu – nominał: 1 DOLLAR.

Rewers

Francisco Goya, 1 dolar, Seria: Malarze Świata

W centralnej części monety – obraz pędzla Francisco Goi „Maja ubrana” z 1805 roku, przedstawiony w technice tampondruku. W prawej części monety – wizerunek artysty zaczerpnięty z ryciny ”Autoportret w cylindrze”, rozpoczynającej cykl „Kaprysy” z 1799 r. Obok niego, na lewo – stylizowany napis: Francisco Goya. U dołu monety – napis: 1746–1828 (rok urodzin i śmierci artysty).