Szanowni Klienci,
prosimy o e-mailowe składanie zamówień na wyprzedane produkty inwestycyjne o łącznej masie od 50g. W celu złożenia zamówienia prosimy zapoznać się ze szczegółami na stronie informacyjnejW przypadku zakupu sztabek złota o gramaturze od 250g, prosimy o zapoznanie się z procedurą zakupu na stronie wyceny indywidualnej. Termin realizacji zamówień wynosi do 12 tygodni. Zamówienia o mniejszej masie mogą Państwo składać w naszym sklepie internetowym - sztabki zostaną udostępnione do sprzedaży zaraz po wyprodukowaniu. W przypadku problemów z przesłaniem wiadomości prosimy o kontakt pod nr.: 885 252 528.

Niepylak Apollo, 1 dolar, Seria: Motyle (Srebrna Moneta)

Niepylak Apollo, 1 dolar, Seria: Motyle

Seria: Motyle

PRODUKT ARCHIWALNY

Cały nakład monety został wyprzedany.

Specyfikacja

 • Emitent:
  Niue
 • Producent:
  Mennica Polska
 • Nominał:
  1 dolar nowozelandzki
 • Metal:
  Ag 925
 • Zdobienie:
  tampondruk
 • Stempel:
  lustrzany
 • Wymiary:
  38,61 mm
 • Masa:
  28,28 g
 • Nakład:
  do 8 000 szt.
 • Rok emisji:
  2010

Opis

Mennica Polska prezentuje nową serię monet kolekcjonerskich „Motyle”. Pierwszą monetą w serii był „Czerwończyk dukacik”, a kolejną jest „Niepylak apollo”.

W kolekcji zostaną przedstawione najciekawsze i najpiękniejsze motyle Europy i świata. Serię charakteryzują takie walory numizmatyczne, jak niski nakład (do 8 000 sztuk), oryginalny design oraz ciekawy dla kolekcjonerów temat. Dzięki zastosowanej technologii tampondruku wizerunki będą w pełni odwzorowywać kolory motyli.

Niepylak apollo (łac. Parnassius apollo), należy do rodziny motylowatych (Papilionidae) i jest największym przedstawicielem fauny motyli dziennych Polski, który jest zagrożony wyginięciem. Gatunek ten związany jest z sucholubnymi murawami porastającymi wapienne zbocza oraz okolice piarżysk obfitujących w rozchodnik wielki Sedum maximum, stanowiący roślinę żywicielską gąsienic. Gąsienice przechodzą 4 wylinki, a podczas piątej - przypadającej na maj - przekształcają się w poczwarki. W drugiej połowie czerwca z poczwarek wylęgają się osobniki dojrzałe, przy czym samce pojawiają się zwykle nieco wcześniej niż samice. Osobniki dojrzałe żyją około 2-4 tygodni. Ostatnie pojawiają się około połowy sierpnia i giną w pierwszych dwóch dekadach września. Samce są zwykle nieco mniejsze i jaśniejsze od samic. Poza tym są one silnie owłosione na tułowiu co nadaje im lekko "oszroniony" wygląd. Do cech charakteryzujących tego motyla należy również ograniczona ilość łusek. Z tego powodu nie zostawia on na palcach pyłu i stąd pochodzi nazwa niepylak. Rozpiętość skrzydeł to ok. 9 cm. Lata wolno, trzepoczącym lotem, chętnie siada na kwiatach ostów.

Awers

Niepylak Apollo, 1 dolar, Seria: Motyle

W centralnej części – wizerunek królowej Elżbiety II. Poniżej – znak Mennicy Polskiej (mw). Dookoła królowej – napis: ELIZABETH II / ONE DOLLAR .Wzdłuż krawędzi monety, u góry – napis: NIUE ISLAND (emitent) i 2010 (rok emisji). W tle, w powiększeniu – stylizowany wizerunek fragmentu skrzydła motyla.

Rewers

Niepylak Apollo, 1 dolar, Seria: Motyle

W centralnej części – stylizowany wizerunek samca niepylaka apollo, siedzącego na kwiatach rozchodnika wielkiego (Sedum maximum). Z prawej strony – napis w języku łacińskim: PARNASSIUS APOLLO (Niepylak apollo).