Szanowni Klienci,
prosimy o e-mailowe składanie zamówień na wyprzedane produkty inwestycyjne o łącznej masie od 50g. W celu złożenia zamówienia prosimy zapoznać się ze szczegółami na stronie informacyjnejW przypadku zakupu sztabek złota o gramaturze od 250g, prosimy o zapoznanie się z procedurą zakupu na stronie wyceny indywidualnej. Termin realizacji zamówień wynosi do 12 tygodni. Zamówienia o mniejszej masie mogą Państwo składać w naszym sklepie internetowym - sztabki zostaną udostępnione do sprzedaży zaraz po wyprodukowaniu. W przypadku problemów z przesłaniem wiadomości prosimy o kontakt pod nr.: 885 252 528.

Modraszek Arion, 1 dolar, Seria: Motyle (Srebrna Moneta)

Modraszek Arion, 1 dolar, Seria: Motyle

Seria: Motyle

PRODUKT ARCHIWALNY

Cały nakład monety został wyprzedany.

Specyfikacja

 • Emitent:
  Niue
 • Producent:
  Mennica Polska
 • Nominał:
  1 dolar nowozelandzki
 • Metal:
  Ag 925
 • Zdobienie:
  tampondruk
 • Stempel:
  lustrzany
 • Wymiary:
  38,61 mm
 • Masa:
  28,28 g
 • Nakład:
  do 8000 szt.
 • Rok emisji:
  2011

Opis

Mennica Polska prezentuje nową serię monet kolekcjonerskich „Motyle”. W kolekcji zostaną przedstawione najciekawsze i najpiękniejsze motyle Europy i świata.

Seria monet będzie charakteryzować się niskim nakładem i oryginalnym designem. Dzięki zastosowanej technologii tampondruku wizerunki będą w pełni odwzorowywać kolor motyli.

Modraszek arion (Maculinea arion) to motyl dzienny należący do rodziny modraszkowatych (Lycaenidae). Charakteryzuje się pięknymi, niebieskimi skrzydłami upstrzonymi czarnymi plamkami. Ich rozpiętość dochodzi do 4 centymetrów. Dymorfizm płciowy jest słabo zaznaczony, najłatwiej rozpoznać samicę po intensywniejszym rysunku na skrzydłach.

Modraszki można spotkać między drugą połową czerwca a początkiem sierpnia. Pojedyncze osobniki żyją zaledwie kilka, góra kilkanaście dni. Najczęściej pobierają nektar z kwiatów macierzanek, chętnie odwiedzają również wyki. Noce i najbardziej upalne godziny w ciągu dnia lubią spędzać wśród gałęzi jałowców.

Jajeczka składają w kwiatach krwiściągu(Sanguisorba L.). Kiedy larwy podrosną spadają na ziemię. Wydzielając słodką substancję, wabią mrówki wścieklicy (Myrmica sabuleti), które zabierają je do mrowiska. Gąsienice modraszka żyją w nim około 10 miesięcy w międzyczasie żywiąc się larwami i jajami mrówek.

Występują od Europy Wschodniej po Chiny i Japonię. Obecnie liczba Modraszków drastycznie spada i należy on do gatunków zagrożonych wyginięciem.

Awers

Modraszek Arion, 1 dolar, Seria: Motyle

W centralnej części monety stylizowany wizerunek królowej Elżbiety II. Poniżej znak Mennicy Polskiej M/W. Dookoła królowej napis: ELLIZABETH II 1 DOLLAR .Wzdłuż krawędzi monety, u góry napis: NIUE ISLAND 2011. W tle, w powiększeniu stylizowany wizerunek fragmentu skrzydła motyla.

Rewers

Modraszek Arion, 1 dolar, Seria: Motyle

W centralnej części monety stylizowany wizerunek Modraszka ariona na tle kwiatów krwiściągu. Na jednym z liści wizerunek mrówki wścieklicy (Myrmica sabuleti).Po prawej stronie podpis: MACULINEA ARION (nazwa łacińska Modraszka ariona).