Szanowny Kliencie,
w związku ze zmieniającymi się przepisami zaktualizowaliśmy dla Ciebie Regulamin, zmiany dotyczą w szczególności przepisów w zakresie ochrony danych. Przeczytaj o Twoich nowych prawach, które przysługują Ci w związku z przetwarzaniem przez nas Twoich danych osobowych oraz sposobie ich wykonania, jak również o innych okolicznościach dotyczących przetwarzania danych osobowych. Nowe przepisy są stosowane od 25 maja 2018 r. Pamiętaj, że zawsze możesz zrezygnować z konta w naszym sklepie pisząc do nas na adres e-mail: info_newsletter@mennica.com.pl.
Zapoznaj się Regulaminem.

Zapraszamy do sklepu Skarbca Mennicy Polskiej w nowej lokalizacji przy ul. Grzybowskiej 43A w Warszawie.
Sklep czynny w godzinach 9.00 - 17.00, od poniedziałku do piątku. Kontakt pod numerem tel. (22) 656 45 93.

Storczyk, 10 rubli, Seria: Urok kwiatów

Storczyk, 10 rubli, Seria: Urok kwiatów

PRODUKT ARCHIWALNY

Jeśli są Państwo zainteresowani zakupem tego produktu
prosimy o kontakt z pracownikiem Mennicy Polskiej.

 • Emitent:
  Narodowy Bank Republiki Białoruś
 • Producent:
  Mennica Polska
 • Nominał:
  10 rubli
 • Metal:
  Ag 925
 • Zdobienie:
  tampondruk
 • Stempel:
  lustrzany
 • Wymiary:
  32,00 mm
 • Masa:
  14,14 g
 • Nakład:
  do 8000 szt
 • Rok emisji:
  2013

Mennica Polska przedstawia nową serię dziesięciu srebrnych monet kolekcjonerskich – „Urok kwiatów” z wizerunkami najpiękniejszych i najpopularniejszych kwiatów na świecie.

Rewers każdej z monet ozdobiony jest wielobarwnym tampondrukiem przedstawiającym kwiat, któremu poświęcona jest dana moneta. Na awersie zaś pokazano kwiat, który znajdzie się na następnej monecie z serii. Serię rozpoczęła królowa kwiatów - „Róża”, a kolejną jest „Storczyk”. Każda moneta zapakowana jest w okolicznościowy blister, zaprojektowany specjalnie do tej przepięknej serii.

Orchidea jest symbolem delikatności oraz elegancji. Znana i uprawiana w Chinach od tysięcy lat, w Europie pojawiła się stosunkowo niedawno, bo dopiero w XVIII wieku. Zarówno majestatyczny wygląd jak i specjalna technika uprawy powodują, że storczyki powszechnie uważane są za arystokratów pośród kwiatów. Sam Konfucjusz zachwycał się zapachem orchidei, a na ich określenie użył znaku ‘lan’ oznaczającego piękno i doskonałość. Według starożytnej legendy, ten zachwycające kwiaty zrodziły się z upuszczonych sandałów greckiej bogini Afrodyty.

czytaj więcej zwiń

Rewers

Storczyk, 10 rubli, Seria: Urok kwiatów

W centralnym miejscu, wykonany w wielobarwnej technice tampondruku, wizerunek kwiatu storczyka. W tle powtórzony element kwiatu storczyka wykonany w reliefie. Z lewej strony, w otoku, łacińska nazwa kwiatu – ORCHIDACEAE.

Awers

Storczyk, 10 rubli, Seria: Urok kwiatów

W centralnej części monety wizerunek bukietu kwiatów z leżącymi obok owocami – brzoskwiniami oraz winogronem. Obok, wykonany w wielobarwnej technice tampondruku, wizerunek kwiatu lilii (zapowiedź następnego tematu z serii). W górnej części herb emitenta. W otoku napis: РЭСПУБЛIКА БЕЛАРУСЬ (Republika Białoruś). W dolnej części również w otoku: nominał 10 РУБЛЁЎ (10 rubli), rok emisji 2013, sygnatura MW oraz próba srebra Ag 925.