Szanowni Klienci,
uprzejmie prosimy o e-mailowe składanie zamówień na wyprzedane produkty inwestycyjne o łącznej masie od 50g. W celu złożenia zamówienia prosimy zapoznać się ze szczegółami na stronie informacyjnejW przypadku zakupu sztabek złota o gramaturze od 250g, uprzejmie prosimy o zapoznanie się z procedurą zakupu dostępną na stronie wyceny indywidualnej. Termin realizacji zamówień wynosi do 12 tygodni. Zamówienia o mniejszej masie mogą Państwo składać w naszym sklepie internetowym - sztabki zostaną udostępnione do sprzedaży zaraz po wyprodukowaniu. W przypadku problemów z przesłaniem wiadomości e-mail prosimy o kontakt pod numerem: 885 252 528.

Storczyk, 10 rubli, Seria: Urok kwiatów

Storczyk, 10 rubli, Seria: Urok kwiatów

Seria: Urok kwiatów

PRODUKT ARCHIWALNY

Cały nakład monety został wyprzedany.

Specyfikacja

 • Emitent:
  Narodowy Bank Republiki Białoruś
 • Producent:
  Mennica Polska
 • Nominał:
  10 rubli
 • Metal:
  Ag 925
 • Zdobienie:
  tampondruk
 • Stempel:
  lustrzany
 • Wymiary:
  32,00 mm
 • Masa:
  14,14 g
 • Nakład:
  do 8000 szt
 • Rok emisji:
  2013

Opis

Mennica Polska przedstawia nową serię dziesięciu srebrnych monet kolekcjonerskich – „Urok kwiatów” z wizerunkami najpiękniejszych i najpopularniejszych kwiatów na świecie.

Rewers każdej z monet ozdobiony jest wielobarwnym tampondrukiem przedstawiającym kwiat, któremu poświęcona jest dana moneta. Na awersie zaś pokazano kwiat, który znajdzie się na następnej monecie z serii. Serię rozpoczęła królowa kwiatów - „Róża”, a kolejną jest „Storczyk”. Każda moneta zapakowana jest w okolicznościowy blister, zaprojektowany specjalnie do tej przepięknej serii.

Orchidea jest symbolem delikatności oraz elegancji. Znana i uprawiana w Chinach od tysięcy lat, w Europie pojawiła się stosunkowo niedawno, bo dopiero w XVIII wieku. Zarówno majestatyczny wygląd jak i specjalna technika uprawy powodują, że storczyki powszechnie uważane są za arystokratów pośród kwiatów. Sam Konfucjusz zachwycał się zapachem orchidei, a na ich określenie użył znaku ‘lan’ oznaczającego piękno i doskonałość. Według starożytnej legendy, ten zachwycające kwiaty zrodziły się z upuszczonych sandałów greckiej bogini Afrodyty.

Awers

Storczyk, 10 rubli, Seria: Urok kwiatów

W centralnej części monety wizerunek bukietu kwiatów z leżącymi obok owocami – brzoskwiniami oraz winogronem. Obok, wykonany w wielobarwnej technice tampondruku, wizerunek kwiatu lilii (zapowiedź następnego tematu z serii). W górnej części herb emitenta. W otoku napis: РЭСПУБЛIКА БЕЛАРУСЬ (Republika Białoruś). W dolnej części również w otoku: nominał 10 РУБЛЁЎ (10 rubli), rok emisji 2013, sygnatura MW oraz próba srebra Ag 925.

Rewers

Storczyk, 10 rubli, Seria: Urok kwiatów

W centralnym miejscu, wykonany w wielobarwnej technice tampondruku, wizerunek kwiatu storczyka. W tle powtórzony element kwiatu storczyka wykonany w reliefie. Z lewej strony, w otoku, łacińska nazwa kwiatu – ORCHIDACEAE.