Szanowni Klienci,
prosimy o e-mailowe składanie zamówień na wyprzedane produkty inwestycyjne o łącznej masie od 50g. W celu złożenia zamówienia prosimy zapoznać się ze szczegółami na stronie informacyjnejW przypadku zakupu sztabek złota o gramaturze od 500g, prosimy o zapoznanie się z procedurą zakupu na stronie wyceny indywidualnej. Termin realizacji zamówień wynosi do 12 tygodni. Zamówienia o mniejszej masie mogą Państwo składać w naszym sklepie internetowym - sztabki zostaną udostępnione do sprzedaży zaraz po wyprodukowaniu. W przypadku problemów z przesłaniem wiadomości prosimy o kontakt pod nr.: 885 252 528.

Ołtarz Gandawski, seria 10 srebrnych monet, 1 dolar

Ołtarz Gandawski, seria 10 srebrnych monet, 1 dolar

Cena produktu:
2 290,00 zł

Dostępność:W magazynie

Specyfikacja

 • Producent:
  Mennica Polska
 • Metal:
  Ag 999
 • Zdobienie:
  druk cyfrowy
 • Stempel:
  lustrzany
 • Wymiary:
  30,00 mm × 47,00 mm
 • Masa:
  17,50 g
 • Nakład:
  555 szt.

Opis

„Ołtarz Gandawski”, znany również pod nazwą „Adoracja Baranka Mistycznego” powstał blisko siedemset lat temu i niezmiennie budzi podziw niezwykłym malarskim kunsztem twórców. Autorami ołtarza stworzonego w Gandawie w 1432 roku, są Jan i Hubert van Eyck.

 Napoleon sprowadził je z Luwru. W czasie II wojny światowej, dzieło przewieziono do Watykanu, jednak ponownie trafiło ono do Francji i zostało przejęte przez nazistów, którzy ukryli jego części w austriackiej kopalni soli. Az trudno w to uwierzyć ale Ołtarz Gandawski to jedno z najczęściej rabowanych arcydzieł sztuki światowej. Obecnie dzieło znajduje się w katedrze św. Bawona w Gandawie.

Krystalicznie czysty kruszec, niski nakład i rozpoznawalne na całym świecie dzieło wybitnego artysty sprawią, że ta seria to prawdziwa gratka dla najbardziej wymagających kolekcjonerów!

 Niespotykana dbałość o detale, bogata kolorystyka i wreszcie kompozycja dzieła sprawiają, że w każdy z elementów można wpatrywać się długo i odkrywać na swój sposób…

 Dzieło przedstawia historię człowieka i jego relację z Bogiem. Górną część tworzą w centralnej części Tronujący Bóg Ojciec, którego adorują z lewej strony Matka Boska i z prawej Jan Chrzciciel. Na kolejnych kwaterach ukazany został anielski koncert i w końcu pierwsi ludzie stworzeni przez Boga – Adam i Ewa. Dolna część ołtarza przedstawia panoramę Jerozolimy. Środkowa jej część przedstawia Baranka Mistycznego na ołtarzu i jego adoratorów: Męczenników, Proroków, Święte niewiasty, Papieży, Biskupów i Apostołów. Na kolejnych kwaterach wyłaniają się w zgodnych grupach jego czciciele: Sprawiedliwi Sędziowie, Rycerze Chrystusowi, Pustelnicy i Pielgrzymi.