Szanowni Klienci,
prosimy o e-mailowe składanie zamówień na wyprzedane produkty inwestycyjne o łącznej masie od 50g. W celu złożenia zamówienia prosimy zapoznać się ze szczegółami na stronie informacyjnejW przypadku zakupu sztabek złota o gramaturze od 500g, prosimy o zapoznanie się z procedurą zakupu na stronie wyceny indywidualnej. Termin realizacji zamówień wynosi do 12 tygodni. Zamówienia o mniejszej masie mogą Państwo składać w naszym sklepie internetowym - sztabki zostaną udostępnione do sprzedaży zaraz po wyprodukowaniu. W przypadku problemów z przesłaniem wiadomości prosimy o kontakt pod nr.: 885 252 528.

Bielik - złota moneta bulionowa 1/10 oz. - 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości

Bielik - złota moneta bulionowa 1/10 oz. - 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości

Cena produktu:
1 140,00 zł

Produkt wyprzedany

Specyfikacja

 • Emitent:
  Narodowy Bank Polski
 • Producent:
  Mennica Polska
 • Nominał:
  50 zł
 • Metal:
  Au 999,9
 • Wymiary:
  18,00 mm
 • Masa:
  1/10 oz
 • Stempel:
  zwykły

Opis

Moneta sprzedawana jest w wersji z różnych lat emisji. Do Kupującego wysyłany jest egzemplarz z roku emisji, który aktualnie znajduje się na stanach magazynowych. Zdjęcia mają charakter poglądowy.

Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Narodowy Bank Polski wyemitował specjalną emisję monet uncjowych z okolicznościowym napisem.

„Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy”. W 1918 r. słowa naszego narodowego hymnu kolejny raz okazały się prorocze. 7 października Rada Regencyjna wydała manifest do narodu polskiego, ogłaszając niepodległość. 28 października powstała w Krakowie Polska Komisja Likwidacyjna, a legioniści i młodzież rozpoczęli rozbrajanie żołnierzy austriackich w Galicji. 10 listopada przyjechał do Warszawy Józef Piłsudski.

To był początek wielkich zmian... 11 listopada 1918 jest datą symboliczną. Tego dnia odzyskaliśmy nie tylko niepodległość, ale i godność. Wróciliśmy z historycznego niebytu, by teraz innym przynosić wolność. Odważnie postanowiliśmy iść własną drogą, nie oglądając się ani na Wschód, ani na Zachód.

W setną rocznicę odzyskania niepodległości – My Polacy – możemy z dumą powiedzieć: „Było warto”.

Dwa największe polskie drapieżniki - bielika oraz orła przedniego - zalicza się do różnych rodzajów, choć oba należą do rodziny jastrzębiowatych. Bielik wraz z siedmioma innymi blisko spokrewnionymi gatunkami zaliczany jest do rodzaju Haliaeetus, natomiast orły (w tym orzeł przedni) - do rodzaju Aquila. Bieliki od orłów odróżnia wiele cech morfologicznych, m.in. nieopierzony skok. Różną przynależność systematyczną orłów i bielików po twierdzają także badania oparte na markerach molekularnych. Bieliki dość łatwo zaobserwować, gdyż często przesiadują w eksponowanych miejscach. Dorosłe ptaki są brązowe, a ich głowa, szyja i pierś są jaśniejsze od reszty ciała. Wyróżnia je duży, żółty dziób oraz biały ogon. Takie upierzenie zyskują z wiekiem. Młodsze ptaki są znacznie ciemniejsze, ich dziób jest ciemny z jaśniejszą nasadą. Także w locie bieliki trudno pomylić z innymi ptakami. Oprócz wielkości uwagę zwracają szerokie, prawie prostokątne skrzydła o równoległych krawędziach i wyraźnych „palczastych” zakończeniach.

Jest to gatunek pod całkowitą ochroną, a tzw. ochroną strefową objęte są także gniazda i ich najbliższe otoczenie (do 500 m).

Tomasz Mazgajski

gwarantujemy natychmiastową dostawę sztabek

oferta odkupu złota

promocja ważna jedynie w sklepie internetowym Mennicy Polskiej do odwołania lub wyczerpania zapasów produktów objętych promocją