Szanowni Klienci,
prosimy o e-mailowe składanie zamówień na wyprzedane produkty inwestycyjne o łącznej masie od 50g. W celu złożenia zamówienia prosimy zapoznać się ze szczegółami na stronie informacyjnejW przypadku zakupu sztabek złota o gramaturze od 250g, prosimy o zapoznanie się z procedurą zakupu na stronie wyceny indywidualnej. Termin realizacji zamówień wynosi do 12 tygodni. Zamówienia o mniejszej masie mogą Państwo składać w naszym sklepie internetowym - sztabki zostaną udostępnione do sprzedaży zaraz po wyprodukowaniu. W przypadku problemów z przesłaniem wiadomości prosimy o kontakt pod nr.: 885 252 528.

Rafael Santi, Święta Rodzina ze św. Elżbietą i małym św. Janem, 500 franków CFA

Rafael Santi, Święta Rodzina ze św. Elżbietą i małym św. Janem, 500 franków CFA

PRODUKT ARCHIWALNY

Cały nakład monety został wyprzedany.

Specyfikacja

 • Emitent:
  Republika Kamerunu
 • Producent:
  Mennica Polska
 • Nominał:
  500 franków CFA
 • Metal:
  Ag 999
 • Zdobienie:
  druk cyfrowy
 • Stempel:
  lustrzany
 • Wymiary:
  50 mm
 • Masa:
  17,50 g
 • Nakład:
  300 szt.
 • Rok emisji:
  2020

Opis

Seria wyemitowana z okazji 500. rocznicy śmierci Rafaela Santi. Rafael Santi urodził się i zmarł w dzień Wielkiego Piątku, co poniekąd przyczyniło się do nadania mu przydomku „boskiego artysty”. Santi był tytanem pracy o szerokich horyzontach, znawca architektury, jednym z pierwszych konserwatorów, obrońcą dzieł antycznych. W swoich najsłynniejszych obrazach starał się pogodzić wartości chrześcijańskie z duchem epoki odrodzenia oraz pogańska filozofią antyczną, odkrywaną na nowo w renesansie.

Obraz "Święta Rodzina ze św. Elżbietą i małym św. Janem " przedstawia grupę czterech osób: Maryję, św. Elżbietę, Dzieciątko i małego Jana Chrzciciela. Na drugim planie, po lewej stronie, możemy dostrzec św. Józefa znajdującego się w namiocie. Tłem obrazu jest ciemny las. 

W 1627 roku „Święta Rodzina” trafiła na angielski dwór królewski, otrzymał ją król Anglii Karol I Stuart. W wyniku wojny domowej i obalenia rządów króla, po  jego ścięciu, Oliver Cromwell kazał sprzedać obraz na aukcji. Dzieło pędzla Rafaela zostało zakupione przez hiszpańskiego króla, Filipa IV Habsburga. Ze względu na piękno obrazu, Filip uważał go za perłę swojej kolekcji, stąd druga nazwa obrazu „La Perla”. W latach 1813-1815 Święta Rodzina znajdowała się we Francji, gdzie przywiózł ją Józef Bonaparte. Obecnie znajduje się madryckim Muzeum Prado.

„Jak dalece niebo okazało się szczodre i błogosławione, obdarzając łaskawie tylko jednego człowieka swymi skarbami, dzielonymi przez wieki między wielu, to właśnie widzi się w osobie świetnego i pełnego wdzięku Rafaela Sanzio z Urbino”

Giorgio Vasari