Szanowni Klienci,
prosimy o e-mailowe składanie zamówień na wyprzedane produkty inwestycyjne o łącznej masie od 50g. W celu złożenia zamówienia prosimy zapoznać się ze szczegółami na stronie informacyjnejW przypadku zakupu sztabek złota o gramaturze od 250g, prosimy o zapoznanie się z procedurą zakupu na stronie wyceny indywidualnej. Termin realizacji zamówień wynosi do 12 tygodni. Zamówienia o mniejszej masie mogą Państwo składać w naszym sklepie internetowym - sztabki zostaną udostępnione do sprzedaży zaraz po wyprodukowaniu. W przypadku problemów z przesłaniem wiadomości prosimy o kontakt pod nr.: 885 252 528.

Złotówka gdańska Augusta III, 20 złotych

Złotówka gdańska Augusta III, 20 złotych

PRODUKT ARCHIWALNY

Cały nakład monety został wyprzedany.

Specyfikacja

 • Emitent:
  Narodowy Bank Polski
 • Producent:
  Mennica Polska
 • Nominał:
  20 złotych
 • Metal:
  Ag 925
 • Stempel:
  lustrzany
 • Wymiary:
  38,61 mm
 • Masa:
  28,28 g
 • Nakład:
  do 12 000 szt.
 • Rok emisji:
  2020

Opis

Epoka saska to okres upadku polskiej monety. Praktycznie rzecz biorąc, monet wówczas w Rzeczypospolitej nie bito. Jeszcze bowiem w 1685 roku sejm podjął uchwałę o zamknięciu mennic. Nie znaczy to jednak, że nie ma monet noszących imiona i tytuły obu królów z dynastii saskiej – Augusta II (1697–1733) i jego syna Augusta III (1733–1763). Monety takie były przez tych władców emitowane, ale na terenie Saksonii. Tam też bili oni – z polskimi herbami – monety saskie. Trzeba również wspomnieć o fałszowaniu polskich monet przez króla pruskiego Fryderyka II i o szóstakach litewskich z lat 1706–1707 wykonanych w Moskwie. Zakaz działalności menniczej w Rzeczypospolitej nie obejmował Prus Królewskich. Spośród bitych tam monet Augusta III będzie nas interesować pięknie wykonana gdańska złotówka (gulden) na stopę pruską o nominale 30 groszy z 1762 roku.

Awers

Złotówka gdańska Augusta III, 20 złotych
Na awersie nowej monety pamiątkowej głównym elementem jest rewers wyżej opisanej złotówki gdańskiej z 1762 roku z herbem miasta. Obok występuje okrągła metryczka z wizerunkiem orła ustalonym dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, napisem: RZECZPOSPOLITA POLSKA, rokiem emisji: 2020 oraz nominałem: 20 ZŁ. W tle widzimy wzór z płaszcza koronacyjnego Augusta III dobrze korelujący z ozdobami herbu Gdańska.

Rewers

Złotówka gdańska Augusta III, 20 złotych
Na rewersie umieszczono awers tejże złotówki z portretem królewskim. Tłem zaś jest laserowy poddruk fragmentu planu Warszawy z 1762 roku. Został on częściowo przykryty legendą: ZŁOTÓWKA GDAŃSKA AUGUSTA III.