250. rocznica powołania Komisji Edukacji Narodowej, 10 złotych

 350,00

Ostatnie sztuki!

12 października 2023 roku Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu srebrną monetę o nominale 10 zł „250. rocznica powołania Komisji Edukacji
Narodowej”.

Emitent: Narodowy Bank Polski
Metal: Ag 999
Wymiary: 32,00 mm
Producent: Mennica Polska
Zdobienie: wysoki relief
Masa: 31,1 g
Nominał: 10 złotych
Stempel: lustrzany
Rok emisji: 2023
Nakład: 10 000 szt.

Opis

Komisję Edukacji Narodowej powołano z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego uchwałą sejmu rozbiorowego z 14 października 1773 r. Komisja była pierwszą – nie tylko w Rzeczypospolitej, ale i w całej Europie – państwową instytucją oświatową.

(…)

dr Magdalena Ślusarska

Awers

Na awersie znajduje się wizerunek pieczęci Komisji Edukacji Narodowej. W polu pieczęci widnieje okrągła tarcza pięciopolowa, na niej herb Korony i Litwy, na tarczy sercowej – Ciołek, herb rodzinny króla Stanisława Augusta. Wokół pieczęci napis w otoku: Collegium Praefectorum Publicae Institutioni (dosłownie: Zgromadzenie przełożonych nad edukacją publiczną). Tekst nawiązuje do oryginalnej nazwy ustawowej: Komisja nad edukacją młodzi narodowej szlacheckiej dozór mająca.

Rewers

Rewers monety przedstawia kompozycję z książek ozdobioną gałązką laurową oraz cytat z pierwszego uniwersału Komisji Edukacji Narodowej z 24 października 1773 r.