500. rocznica urodzin Anny Jagiellonki, 50 złotych

 1 100,00

Ostatnie sztuki!

3 października 2023 roku Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu srebrną monetę o nominale 50 zł „500. rocznica urodzin Anny Jagiellonki”.

Emitent: Narodowy Bank Polski
Metal: Ag 999
Wymiary: 45 mm
Producent: Mennica Polska
Zdobienie: wysoki relief
Masa: 62,20 g
Nominał: 50 złotych
Stempel: zwykły
Rok emisji: 2023
Nakład: 7 000 szt.

Opis

W 2023 r. przypada 500. rocznica urodzin Anny Jagiellonki, ostatniej z Jagiellonów. Anna, urodzona 18 października 1523 r., była córką Zygmunta I Starego i Bony Sforzy. Wychowywała się na dworze królewskim w Krakowie. Otrzymała wszechstronną edukację. Poza nauką dworskich, kobiecych umiejętności, jak gra na instrumentach muzycznych, haftowanie czy ogrodnictwo, była zapoznawana z literaturą antyczną, dziełami historycznymi i geograficznymi. Znała z domu rodzinnego języki polski i włoski, nauczyła się też łaciny i niemieckiego.

(…)

W historii obecnej stolicy Polski zapisała się głównie tym, że sfinansowała zakończenie budowy pierwszego w mieście stałego mostu na Wiśle, którego konstrukcję rozpoczęto w 1567 r. na polecenie Zygmunta Augusta.

prof. Henryk Litwin

Awers

Na awersie umieszczono herb Anny Jagiellonki używany w późnym okresie jej życia. Herb pochodzi z tzw. wdowiego portretu autorstwa Marcina Kobera. Obraz znajduje się w zbiorach Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Rewers

Na rewersie monety widnieją: wizerunek Anny Jagiellonki wykonany na podstawie miniatury anonimowego autora, daty urodzin i śmierci królowej oraz skrót: A. I. I. R. P. (ANNA IAGIELLONIA INFANS REGNI POLONIAE, tłum. ANNA JAGIELLONKA INFANTKA KRÓLESTWA POLSKIEGO).