200. rocznica urodzin Ignacego Łukasiewicza, srebrny numizmat

 249,00

Produkt niedostępny
POWIADOM O DOSTĘPNOŚCI

Twój adres e-mail został dodany do listy oczekujących

!
To nie jest poprawny adres e-mail
!
Musisz zaakceptować regulamin

31 lipca 1853 roku jest symboliczną, oficjalną datą narodzin przemysłu naftowego w Polsce.

Metal: Ag 999
Wymiary: 38,61 mm
Producent: Mennica Polska
Zdobienie: ruten, mat laserowy, druk fluorescencyjny
Masa: 17,50 g
Nakład: 200 egz.

Opis

„Ten płyn to przyszłe bogactwo kraju, to dobrobyt i pomyślność dla jego mieszkańców, to nowe źródło zarobku dla biednego ludu i nowa gałąź przemysłu, która obfite zrodzi owoce.” – Ignacy Łukasiewicz

  • Oryginalny projekt o bogatej symbolice
  • Numizmat zdobiony rutenem oraz drukiem fluorescencyjnym świecącym w ciemności
  • Doskonały prezent dla każdego miłośnika historii
  • Srebro najwyższej próby

Pierwszą lampę naftową skonstruował polski farmaceuta, działacz niepodległościowy, pionier przemysłu naftowego Ignacy Łukasiewicz. Na przełomie 1852 i 1853 roku wspólnie z Janem Zehem otrzymali naftę metodą frakcjonowanej destylacji. Łukasiewicz starał się potem znaleźć dla nafty zastosowanie praktyczne. Stosowane do tej pory lampy oliwne nie nadawały się donafty i wymagały przekonstruowania. Pierwsza skonstruowana przez Łukasiewicza lampa rozświetliła witrynę lwowskiej apteki „Pod Złotą Gwiazdą”. Po raz pierwszy zastosowano w praktyce oświetlenie naftowe podczas pilnej nocnej operacji w szpitalu powszechnym na lwowskim Łyczakowie.

31 lipca 1853 roku jest symboliczną, oficjalną datą narodzin przemysłu naftowego w Polsce.

Na początku 1854 roku Łukasiewicz przeniósł się do Gorlic, aby być bliżej terenów roponośnych. W tym roku w gorlickiej dzielnicy Zawodzie na skrzyżowaniu ulic Węgierskiej i Kościuszki zapłonęła pierwsza na świecie uliczna lampa naftowa.

PATRON ROKU 2022

Lampa naftowa weszła do powszechnego użytku w latach 1860–1865. Wynalazek lampy i otrzymanie nafty przyczyniły się bezpośrednio do powstania przemysłu naftowego, najpierw jako drobnych spółek, a potem wielkich kompanii.

Awers

Rewers