Szanowni Klienci,
prosimy o e-mailowe składanie zamówień na wyprzedane produkty inwestycyjne o łącznej masie od 50g. W celu złożenia zamówienia prosimy zapoznać się ze szczegółami na stronie informacyjnejW przypadku zakupu sztabek złota o gramaturze od 500g, prosimy o zapoznanie się z procedurą zakupu na stronie wyceny indywidualnej. Termin realizacji zamówień wynosi do 12 tygodni. Zamówienia o mniejszej masie mogą Państwo składać w naszym sklepie internetowym - sztabki zostaną udostępnione do sprzedaży zaraz po wyprodukowaniu. W przypadku problemów z przesłaniem wiadomości prosimy o kontakt pod nr.: 885 252 528.

Drzwi Gnieźnieńskie, seria 18 srebrnych numizmatów

Drzwi Gnieźnieńskie, seria 18 srebrnych numizmatów

Cena produktu:
4 230,00 zł

Dostępność:W magazynie

Specyfikacja

 • Producent:
  Mennica Polska
 • Metal:
  Ag 999
 • Zdobienie:
  bursztyn
 • Stempel:
  zwykły
 • Wymiary:
  30,00 mm × 47,00 mm
 • Masa:
  17,50 g
 • Nakład:
  997 egz.

Opis

Piękne, zachwycające swym majestatem „Drzwi Gnieźnieńskie”, ukazujące życie świętego Wojciecha, są niezaprzeczalnie jednym z najstarszych i najpiękniejszych dzieł polskiego odlewnictwa w brązie. Znakomitością swego wykonania i ponadczasowego przesłania przyciągają uwagę historyków sztuki z całego świata!

Nie znamy dokładnej daty ich powstania, ale przyjmuje się, że powstały około 1175 roku, czyli za panowania Mieszka Starego. Zgodnie z inskrypcjami wykonawcą drzwi był prawdopodobnie pochodzący z Francji albo z Włoch mistrz Piotr.

Opowieść o jego losach została przedstawiona na 18 obrazach, dzielących jego historię na dwie części. Dziewięć scen lewego skrzydła mówi o pobycie świętego w Czechach, Niemczech, we Włoszech, kolejnych dziewięć scen znajdujących się po prawej stronie obrazuje pobyt w Prusach i Polsce. Narracja rozpoczyna się u dołu lewego skrzydła i kończy na dole prawego jednak sceny można odczytywać także w linii poziomej, wówczas np. narodziny Wojciecha dla świata łączą się z jego pogrzebem, czyli narodzinami dla nieba.