Drzwi Gnieźnieńskie, seria 18 srebrnych numizmatów

 4 230,00

Produkt niedostępny

Piękne, zachwycające swym majestatem „Drzwi Gnieźnieńskie”, ukazujące życie świętego Wojciecha, są niezaprzeczalnie jednym z najstarszych i najpiękniejszych dzieł polskiego odlewnictwa w brązie.

Metal: Ag 999
Wymiary: 30,00 mm × 47,00 mm
Producent: Mennica Polska
Zdobienie: bursztyn
Masa: 17,50 g x 18 szt.
Stempel: black proof
Rok emisji: 2017
Nakład: 997 szt.

Opis

Piękne, zachwycające swym majestatem „Drzwi Gnieźnieńskie”, ukazujące życie świętego Wojciecha, są niezaprzeczalnie jednym z najstarszych i najpiękniejszych dzieł polskiego odlewnictwa w brązie. Znakomitością swego wykonania i ponadczasowego przesłania przyciągają uwagę historyków sztuki z całego świata!

Nie znamy dokładnej daty ich powstania, ale przyjmuje się, że powstały około 1175 roku, czyli za panowania Mieszka Starego. Zgodnie z inskrypcjami wykonawcą drzwi był prawdopodobnie pochodzący z Francji albo z Włoch mistrz Piotr.

Opowieść o jego losach została przedstawiona na 18 obrazach, dzielących jego historię na dwie części. Dziewięć scen lewego skrzydła mówi o pobycie świętego w Czechach, Niemczech, we Włoszech, kolejnych dziewięć scen znajdujących się po prawej stronie obrazuje pobyt w Prusach i Polsce. Narracja rozpoczyna się u dołu lewego skrzydła i kończy na dole prawego jednak sceny można odczytywać także w linii poziomej, wówczas np. narodziny Wojciecha dla świata łączą się z jego pogrzebem, czyli narodzinami dla nieba.