Impresja, Wschód Słońca, 1 dolar

 390,00

Produkt niedostępny

Obraz „Impresja, wschód słońca” powstał w 1872 roku. Na płótnie przedstawiono zalany poranną mgłą port w Hawrze. Całość utrzymana jest w chłodnych barwach, jednak nad taflą wody widać już pierwsze promienie wschodzącego słońca. W oddali malują się zarysy portowych żurawi oraz przycumowane łodzie.

Emitent: Niue
Metal: Ag 999
Wymiary: 40,00 x 28,00 mm
Producent: Mennica Polska
Zdobienie: druk cyfrowy
Masa: 31,1 g
Nominał: 1 dolar
Stempel: lustrzany
Rok emisji: 2018-01-19
Nakład: 999 szt.

Opis

IMPRESJONIZM – ULOTNE OBRAZY I DŹWIĘKI

Claude Monet jest uznawany za największego z impresjonistów. Malarz w swej twórczości konsekwentnie prowadził studia nad światłem i kolorem. Jego słynna „Impresja, wschód słońca” dała nazwę nowemu kierunkowi w malarstwie. Dzięki Mennicy Polskiej najważniejsze dzieło genialnego artysty może znaleźć się w Twoich zbiorach już dziś!

  • moneta otwiera wyjątkową serię monet kolekcjonerskich, poświęconych impresjonizmowi
  • bezcenne arcydzieło światowego malarstwa uwiecznione w czystym srebrze
  • wspaniały prezent dla miłośników sztuki
  • srebro najwyższej próby
  • druk cyfrowy fotograficznej jakości
  • ograniczony nakład – tylko 500 sztuk!
  • eleganckie etui w formie ramki

WYSTAWA IMPRESJONISTÓW Z 1874 ROKU STANOWI PRZEŁOMOWY MOMENT W HISTORII SZTUKI

Malarze dotąd odrzucani przez paryski salon mieli możliwość zaprezentowania swoich prac szerokiej rzeszy publiczności. Wśród młodych twórców znalazły się czołowi przedstawiciele impresjonizmu – Pissarro, Monet, Renoir i Degas. Ekspozycję wystawiono w byłej pracowni Nadara, cenionego artysty-fotografa.

JEDEN Z NAJSŁYNNIEJSZYCH OBRAZÓW ŚWIATA – JUŻ DZIŚ W TWOJEJ KOLEKCJI

Obraz „Impresja, wschód słońca” powstał w 1872 roku. Na płótnie przedstawiono zalany poranną mgłą port w Hawrze. Całość utrzymana jest w chłodnych barwach, jednak nad taflą wody widać już pierwsze promienie wschodzącego słońca. W oddali malują się zarysy portowych żurawi oraz przycumowane łodzie. Artysta w bezprecedensowy sposób oddał swoje wrażenie, podkreślając ulotność uchwyconego przez siebie momentu. Dziś obraz ten jest swoistym manifestem impresjonistów i ich wizji świata.

Awers

W centralnej części monety, wewnątrz dekoracyjnego pierścienia – wizerunek Jej Wysokości Królowej Elżbiety II. Poniżej – inicjały autora rzeźby: IRB (Ian Rank-Broadley), znak menniczy: m/w. Wewnątrz pierścienia – napisy oddzielone dekoracyjnymi perełkami: ELIZABETH II, 1 DOLLAR (nominał), 2018 (rok emisji), NIUE (emitent). W prawym dolny rogu – próba srebra: Ag 999.

Rewers

W centralnej części monety – fragment obrazu Claude’a Moneta “ Impresja, wschód słońca” (relief, druk cyfrowy). Z prawej strony – napisy: Claude Monet (stylizowany podpis artysty), IMPRESSION.