Piękna Madonna z Torunia, 1 dolar, Seria: Utracone Dzieła Sztuki

Seria: Utracone Dzieła Sztuki

 349,00

Ostatnie sztuki!
Dodaj do ulubionych
Porównaj
Powiadom mnie o produktach z tej samej serii
!
Musisz zaakceptować regulamin

Moneta w pełni oddaje charakter tego dzieła sztuki. Na rewersie precyzyjnie odwzorowano wizerunek Pięknej Madonny z Torunia, gotyckiej rzeźby powstałej na przełomie XIV i XV wieku.

Emitent: Niue
Metal: Ag 999
Wymiary: 40,00 x 40,00 mm
Producent: Mennica Polska
Zdobienie: druk cyfrowy, selektywne złocenie, kryształy SWAROVSKI ELEMENTS
Masa: 1 oz
Nominał: 1 dolar nowozelandzki
Stempel: lustrzany
Rok emisji: 2014-05-07
Nakład: do 1500 szt.

Opis

Mennica Polska prezentuje drugą monetę z serii „Utracone Dzieła Sztuki”. W kolekcji przedstawiamy najcenniejsze dzieła sztuki z polskich zbiorów muzealnych i sakralnych, które zaginęły w czasie II wojny światowej.

Moneta upamiętnia jedno z najbardziej wartościowych pełnoplastycznych przedstawień Madonny  z dzieciątkiem – Piękną Madonnę z Torunia.

  • Wysoka wartość pamiątkowa i kolekcjonerska
  • Liczne zdobienia – selektywne złocenie i kryształy SWAROVSKI ELEMENTS
  • Wykonana ze srebra wysokiej próby 999
  • Oryginalny, kwadratowy kształt
  • Unikalność gwarantowana niskim nakładem – jedyne 1500 szt.

Moneta w pełni oddaje charakter tego dzieła sztuki. Na rewersie precyzyjnie odwzorowano wizerunek Pięknej Madonny z Torunia, gotyckiej rzeźby powstałej na przełomie XIV i XV wieku. Na drugim planie przedstawiono Bazylikę Świętych Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty w Toruniu, w której to rzeźba znajdowała się do chwili zaginięcia. Pusta, selektywnie złocona rama na awersie nawiązuje swoją symboliką do tematu serii.

Awers

Na awersie ukazano pustą ramę, symbolizującą temat niniejszej serii. W dolnej części monety – wizerunek Jej Wysokości Królowej Elżbiety II oraz napisy: UTRACONE DZIEŁA SZTUKI, znak menniczy: m/w, nominał: 1 DOLLAR, NIUE ISLAND (emitent), ELIZABETH II i rok emisji (2014). Poniżej, z lewej strony – próba srebra: Ag 999.

Rewers

Na pierwszym planie – Piękna Madonna z Torunia. W tle – wizerunek toruńskiego starego miasta i Bazyliki katedralnej Świętych Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty. Poniżej – zdobienie w postaci trzech kryształów SWAROVSKI ELEMENTS. Wzdłuż rantu – dekoracyjny ornament. W górnej i dolnej części monety – napis: PIĘKNA MADONNA Z TORUNIA.