Opis
Banknot kolekcjonerski o nominale 20 zł „Mikołaj Kopernik” – wyemitowany z okazji 550-lecia urodzin wybitnego astronoma.
- Projektant: Krystian Michalczuk
- Nominał: 20 zł
- Wymiary: 150 mm × 77 mm
- Nakład: do 100 tys. sztuk
Strona przednia:
z prawej strony portret Mikołaja Kopernika, z lewej strony widoczna w zależności od kąta patrzenia liczba: 20 oraz wzdłuż dekoltu mikrodrukiem napis: NICOLAUSCOPERNICUS. Centralnie, u góry wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej oraz napis: Narodowy / Bank / Polski, pod nim napis: WARSZAWA / 7 KWIETNIA 2022 r., poniżej napisy: PREZES i podpis oraz: GŁÓWNY / SKARBNIK i podpis. W tle fragment ilustracji z atlasu „Harmonia Macrocosmica” Andreasa Cellariusa, przedstawiającej kopernikański Układ Słoneczny, utworzonej z mikrodruków w postaci napisów: NBP, 20, MIKOŁAJ, KOPERNIK. Z lewej strony napisów fragment podziałki kwadrantu. W środkowej części, napis: DWADZIEŚCIA / ZŁOTYCH, pod nim oznaczenie numeracji, z prawej strony przezroczysty element w kształcie owalu przedstawiający rysunek Układu Słonecznego; w tle liczba: 20. Z lewej strony, u góry liczba: 20. Powyżej, od lewego brzegu do portretu mikrodrukiem napis: DEREVOLUTIONIBUSORBIUMCOELESTIUM. Poniżej faksymile podpisu Mikołaja Kopernika. W tle napis: MIKOŁAJ / KOPERNIK. Poniżej dwa elementy, jeden w kształcie koła z widocznymi rysunkami Słońca, Ziemi i orbity Ziemi, z efektem głębi oraz ruchu przy zmianie kąta obserwacji banknotu, drugi przezroczysty z zaznaczonymi fragmentami orbit, stylizowany na rysunek Układu Słonecznego z rękopisu Mikołaja Kopernika „O obrotach sfer niebieskich”. Wzdłuż lewego brzegu pionowo oznaczenie numeracji.
Strona odwrotna:
z lewej strony fragment awersu szóstaka gdańskiego, wzdłuż jego dolnej części mikrodrukiem napis: MONETECUDENDERATIO; z jego prawej strony fragment rewersu szóstaka gdańskiego, powyżej awers szóstaka elbląskiego – utworzone częściowo z mikrodruków w postaci napisów: NBP, 20, MIKOŁAJ, KOPERNIK; w ich tle, fragment awersu szóstaka elbląskiego oraz Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie, centralnie rewers szóstaka gdańskiego – utworzone z mikrodruków w postaci napisów: NBP, 20, MIKOŁAJ, KOPERNIK. W lewej dolnej części napis: BANKNOTY EMITOWANE PRZEZ / NARODOWY BANK POLSKI / SĄ PRAWNYM ŚRODKIEM / PŁATNICZYM W POLSCE oraz z prawej strony napis: K. MICHALCZUK DEL. SC. U góry napis: Narodowy Bank Polski, od lewej strony do prawego brzegu mikrodrukiem napis: MONETECUDENDERATIO. Poniżej linii cytat z dzieła Mikołaja Kopernika „O obrotach sfer niebieskich”: „Zadaniem wszystkich nauk szlachetnych / jest odciągać człowieka od zła i kierować / jego umysł ku większej doskonałości”. Pod napisem awers szeląga pruskiego, Pod białą linią mikrodrukiem napis: NICOLAUSCOPERNICUS1473–1543 . U dołu przezroczysty element w kształcie owalu z rysunkiem Układu Słonecznego w kolorze białym, z prawej strony napis: DWADZIEŚCIA / ZŁOTYCH; w tle liczba: 20. U góry liczba: 20. U dołu dwa elementy, jeden w kształcie koła w kolorze ciemnoniebieskim, drugi przezroczysty z zaznaczonymi fragmentami orbit, stylizowany na rysunek Układu Słonecznego z rękopisu Mikołaja Kopernika „O obrotach sfer niebieskich”. Z lewej strony przezroczystego elementu motyw roślinny tworzący pionowy pas w kolorze różowym, wydrukowany farbą opalizującą, widoczny w zależności od kąta patrzenia.