Szanowni Klienci,
uprzejmie prosimy o e-mailowe składanie zamówień na wyprzedane produkty inwestycyjne o łącznej masie od 50g. W celu złożenia zamówienia prosimy zapoznać się ze szczegółami na stronie informacyjnejW przypadku zakupu sztabek złota o gramaturze od 250g, uprzejmie prosimy o zapoznanie się z procedurą zakupu dostępną na stronie wyceny indywidualnej. Termin realizacji zamówień wynosi do 12 tygodni. Zamówienia o mniejszej masie mogą Państwo składać w naszym sklepie internetowym - sztabki zostaną udostępnione do sprzedaży zaraz po wyprodukowaniu. W przypadku problemów z przesłaniem wiadomości e-mail prosimy o kontakt pod numerem: 885 252 528.

Bolek i Lolek, 1 dolar, Seria: Bohaterowie Kreskówek

Bolek i Lolek, 1 dolar, Seria: Bohaterowie Kreskówek

PRODUKT ARCHIWALNY

Cały nakład monety został wyprzedany.

Specyfikacja

 • Emitent:
  Niue
 • Producent:
  Mennica Polska
 • Nominał:
  1 dolar nowozelandzki
 • Metal:
  Ag 925
 • Zdobienie:
  tampondruk
 • Stempel:
  lustrzany
 • Wymiary:
  32,00 mm
 • Masa:
  14,14 g
 • Nakład:
  do 4000 szt.
 • Rok emisji:
  2011

Opis

Prezentujemy najbardziej zabawną serię naszych monet kolekcjonerskich - „Bohaterowie Kreskówek”. Seria ta, stworzona dla najmłodszych kolekcjonerów przedstawia znane i lubiane przez dzieci postacie kreskówek.

Pierwsza moneta z serii przedstawiała „Misia Uszatka”, kolejna prezentowała „Wilka i zająca” (Nu, pogodi!), a trzecia moneta poświęcona jest „Bolkowi i Lolkowi.”

Bolek i Lolek to słynna polska kreskówka z 1963 roku, którą dzieci oglądały w telewizji na dobranoc przez kolejne 23 lata. W tym czasie nakręcono ponad 150 odcinków tego filmu w 10 seriach oraz 2 filmy pełnometrażowe. Twórcą koncepcji serii był Władysław Nehrebecki, który zainspirowany charakterami swoich dzieci postanowił je przedstawić w filmie w sposób przesadzony i wyolbrzymiony.

Imiona bohaterów z kolei nawiązują do przedwojennego polskiego filmu „Bolek i Lolek” z 1936 roku w reżyserii Michała Waszyńskiego. Natomiast autorami rysunkowego wizerunku głównych bohaterów „Bolka i Lolka” (Bolek – czerwone szorty, żółta bluza, wyższy i szczuplejszy, Lolek – fioletowe spodnie na szelkach, biały podkoszulek, niższy i tęższy) byli Alfred Ledwig, Leszek Lorek i Władysław Nehrebecki. W 1973 twórcy „Bolka i Lolka” wprowadzili do filmu trzecią postać – Tolę, która w sumie pojawiła się w 30 odcinkach.

Większość odcinków „Bolka i Lolka” nie posiada dialogów. Wyjątkiem są filmy pełnometrażowe i serie z lat 80. Pierwszym z nich był film „Wielka podróż Bolka i Lolka” (1977). Filmy z „Bolkiem i Lolkiem” odniosły wielki sukces w Polsce i na świecie. Były nadawane w wielu krajach na wszystkich kontynentach.

Awers

Bolek i Lolek, 1 dolar, Seria: Bohaterowie Kreskówek

W centralnej części monety: stylizowany wizerunek taśmy filmowej ze scenami przedstawiającymi fantastyczne postacie z kreskówek. Z lewej strony, u góry, wzdłuż krawędzi napis: ELIZABETH II, z prawej strony: 1 dollar, znak Mennicy: MW. U dołu, napis: Niue Island.

Rewers

Bolek i Lolek, 1 dolar, Seria: Bohaterowie Kreskówek

W centralnej części monety przedstawieni za pomocą tampondruku Bolek i Lolek w strojach kowbojskich, jadący na koniu. Scena prezentuje jedną z przygód chłopców, kiedy udają się oni na Dziki Zachód. Na drugim planie, po prawej stronie, inne ujęcie głównych bohaterów, gdzie widzimy ich rzucających lassem. W tle, kaktusy i skały charakterystyczne dla krajobrazu Dzikiego Zachodu. Na szczycie skały widać bandytę, którego ścigają chłopcy. Sceny wybrane przez projektanta są niezwykle dynamiczne, co ma  podkreślić szybką akcję kreskówki i rozmaitość przygód „Bolka i Lolka”.