Szanowni Klienci,
uprzejmie prosimy o e-mailowe składanie zamówień na wyprzedane produkty inwestycyjne o łącznej masie od 50g. W celu złożenia zamówienia prosimy zapoznać się ze szczegółami na stronie informacyjnejW przypadku zakupu sztabek złota o gramaturze od 250g, uprzejmie prosimy o zapoznanie się z procedurą zakupu dostępną na stronie wyceny indywidualnej. Termin realizacji zamówień wynosi do 12 tygodni. Zamówienia o mniejszej masie mogą Państwo składać w naszym sklepie internetowym - sztabki zostaną udostępnione do sprzedaży zaraz po wyprodukowaniu. W przypadku problemów z przesłaniem wiadomości e-mail prosimy o kontakt pod numerem: 885 252 528.

Reksio, 1 dolar, Seria: Bohaterowie Kreskówek (Srebrna Moneta)

Reksio, 1 dolar, Seria: Bohaterowie Kreskówek

PRODUKT ARCHIWALNY

Cały nakład monety został wyprzedany.

Specyfikacja

 • Emitent:
  Niue
 • Producent:
  Mennica Polska
 • Nominał:
  1 dolar nowozelandzki
 • Metal:
  Ag 925
 • Zdobienie:
  tampondruk
 • Stempel:
  lustrzany
 • Wymiary:
  32,00 mm
 • Masa:
  14,14 g
 • Nakład:
  do 6 000 szt.
 • Rok emisji:
  2011
 • Certyfikat:
  język rosyjski

Opis

Mennica Polska prezentuje najbardziej bajkową serię monet pamiątkowych pt. „Bohaterowie Kreskówek”. Kolekcja ta, została stworzona specjalnie dla najmłodszych kolekcjonerów.

Nową monetą w serii jest moneta „Reksio”.  Poprzednio ukazały się: „Miś Uszatek”, „Wilk i zając” (Nu, pogodi!), oraz „Bolek i Lolek”. Monety są prawnym środkiem płatniczym w Nowej Zelandii. Zostały wybite na srebrnych krążkach monetarnych próby 925, w niskim nakładzie – do 6000 sztuk. Wizerunki legendarnych postaci bajkowych przedstawiono za pomocą technologii tampodruku.

Piesek Reksio to legendarna postać polskich bajek. W latach 1967-1988 w Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej stworzono animowany serial o jego losach w reżyserii Lechosława Marszałka. Zrealizowano w tym czasie 65 odcinków z przygodami tego sympatycznego psa i jego przyjaciół – kur, kotów, innych psów oraz jego właścicieli. Świat Reksia to próba zilustrowania dziecięcym okiem funkcjonowania podwórka wiejskiego, na którym rządził piesek.

Dzięki charyźmie Reksia, utrzymanie ładu i porządku nie było trudne. Jednocześnie był postacią bardzo lubianą, skupiał w sobie same pozytywne cechy. Swoim zachowaniem uczył i wychowywał. Zabawne perypetie tego przemiłego kundelka były głównie emitowane jako bajka na dobranoc.

Do dziś Reksio jest przyjacielem i wzorem dla młodych Polaków. Jego historia została również przedstawiona w Wielkiej Brytanii. W angielskiej wersji pokazano takie same odcinki jak polskie, tyle że z drobnymi modyfikacjami oraz z innym dźwiękiem i muzyką. Wyprodukowała ją firma Village Production.

Awers

Reksio, 1 dolar, Seria: Bohaterowie Kreskówek

W centralnej części monety: stylizowany wizerunek taśmy filmowej w ze scenami przedstawiającymi fantastyczne postacie z kreskówek. Z lewej strony, u góry, wzdłuż krawędzi napis: ELIZABETH II, z prawej strony: 1 dollar, znak Mennicy: MW. U dołu, napis: Niue Island oraz rok emisji monety 2011.

Rewers

Reksio, 1 dolar, Seria: Bohaterowie Kreskówek

W centralnej części monety – wizerunek Reksia trzymającego w ręku trzy baloniki oraz wizerunki jego przyjaciół koguta i kota. W tle, łąka. U dołu, kolorowe kwiaty polne. U góry, półokrągły napis: REKSIO.