Odsiecz wiedeńska, 50 złotych

 1 200,00

Produkt niedostępny
POWIADOM O DOSTĘPNOŚCI

Twój adres e-mail został dodany do listy oczekujących

!
To nie jest poprawny adres e-mail
!
Musisz zaakceptować regulamin

10 października 2023 roku Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu złotą monetę o nominale 100 zł oraz srebrną monetę o nominale 50 zł „Odsiecz wiedeńska”.

Emitent: Narodowy Bank Polski
Metal: Ag 999
Wymiary: 32,00 x 50,00
Producent: Mennica Polska
Zdobienie: wysoki relief
Masa: 62,20 g
Nominał: 50 złotych
Stempel: zwykły
Rok emisji: 2023
Nakład: 6 000 szt.

Opis

Odsiecz wiedeńska 1683 r. była pod wieloma względami przełomowym wydarzeniem w dziejach Europy oraz jedną z największych operacji wojskowych dla obu stron: Imperium Osmańskiego oraz wojsk polsko-cesarskich. Turcy wystawili armię liczącą ponad 100 tys. ludzi (z czego ok. 65 tys. wzięło udział
w boju), natomiast siły sojuszników wynosiły ok. 70 tys. żołnierzy, w tym 27 tys. Polaków. Starcie było rzadkim przykładem skutecznej koordynacji dużych sił Cesarstwa i Polski. Głównodowodzący Jan III Sobieski skupił wojska niemal pod bokiem przeciwnika i doprowadził do rozstrzygającej, zgodnej ze
staropolską sztuką wojenną bitwy, w której rozbił przeciwnika i uwolnił oblegany od dwóch miesięcy Wiedeń. Efektywne współdziałanie chrześcijan przeciw Osmanom było ewenementem w dotychczasowej historii – i jedną z przyczyn sukcesu.

(…)

Dariusz Milewski

Awers

Awers monety ukazuje skrzydła husarskie.

Rewers

Rewers monety ukazuje stylizowany portret konny Jana III Sobieskiego jako zwycięzcy z chorągwią w lewej i szablą w prawej ręce, powalającego pokonanych wrogów. Wizerunek króla pochodzi z pamiątkowej tablicy z 1883 r., znajdującej się na ścianie Bazyliki Mariackiej w Krakowie.