Palanga, 1 dolar, Seria: Szlak bursztynowy

 290,00

Produkt niedostępny
POWIADOM O DOSTĘPNOŚCI

Twój adres e-mail został dodany do listy oczekujących

!
To nie jest poprawny adres e-mail
!
Musisz zaakceptować regulamin

Jeden z najciekawszych Europejskich Szlaków Kulturowych, którym niegdyś zmierzali kupcy Cesarstwa Rzymskiego w poszukiwaniu bursztynu.

Emitent: Niue Island
Metal: Ag 999
Wymiary: 38,61 mm
Producent: Mennica Polska
Zdobienie: bursztyn
Masa: 17,50 g
Nominał: 1 dolar nowozelandzki
Nakład: 999 egz.

Opis

Europejski Szlak Bursztynowy – jeden z najciekawszych Europejskich Szlaków Kulturowych, którym niegdyś zmierzali kupcy Cesarstwa Rzymskiego w poszukiwaniu bursztynu – „złota północy”, jest przykładem, jak nierozerwalne są korzenie europejskiej tożsamości i dziedzictwa. A jednocześnie przykładem współistnienia w historii różnych kultur i tradycji.

  • Srebro najwyższej próby 999
  • Zdobienie bursztynem z podrzeźbieniem wykonanym techniką wklęsłego reliefu
  • Wyjątkowa tematyka

PALANGA –  litewskie miasteczko, położone nad Morzem Bałtyckim. Ten urokliwy, uzdrowiskowy kurort słynie z szerokich, długich plaż oraz wyjątkowo czystej wody. Na początku XX w. stał się jednym z największych światowych centrów przetwarzania bursztynu. Fakt ten sprawił, że w Palandze powstało mieszczące się w XIX-wiecznym pałacu Tyszkiewiczów słynne Muzeum Bursztynu, które ukazane zostało na rewersie monety. Znajdują się w nim przepiękne wyroby bursztynnicze oraz ogromne, ponad kilogramowe okazy z zatopionymi wewnątrz pamiątkami dawnych epok.

Awers

Rewers