Pierrot, 5 dolarów

 1 300,00

Ostatnie sztuki!

Wiecznie zakochany i smutny zarazem…

Emitent: Niue
Metal: Ag 999
Wymiary: 50 mm
Producent: Mennica Polska
Zdobienie: antique finish, platerowanie 24-karatowym złotem, druk cyfrowy
Masa: 62,20 g
Nominał: 5 dolarów
Rok emisji: 2023-12-12
Nakład: 500 szt.

Opis

  • Dwie uncje srebra najwyższej próby
  • Precyzyjne złocenie 24-karatowym złotem
  • Ponadczasowe wykończenie antique finish
  • Znakomity pomysł na prezent

Postać Pierrota wywodzi się z XVI-wiecznej włoskiej komedii dell’arte i francuskiej pantomimy wystawianej na paryskich bulwarach. Najmłodszy bohater trupy w przeciwieństwie do innych członków obsady nie nosił maski. Występował w białym kostiumie z upudrowaną twarzą.

NAJMŁODSZY BOHATER KOMEDII DELL’ARTE

Był zazwyczaj przedstawiany jako nieszczęśliwie zakochany błazen, przygnębiony swoją nieodwzajemnioną miłością do Kolombiny. W kolejnych stuleciach jego popularność powoli malała, być może ze względu na melancholijny nastrój samej postaci. Jednak w XIX wieku francuski sztukmistrz Jean-Gaspard Debureau uczynił z Pierrota mima, dzięki czemu zapomniany klaun zyskał „nowe życie”.

WIECZNIE ZAKOCHANY I SMUTNY ZARAZEM

Pierrot otrzymał charakterystyczne do dzisiaj cechy stroju: obszerne białe ubranie zapinane na czarne guziki, czarne nakrycie głowy, kontrastujące z całkowicie białą twarzą (poza łezką na policzku). Z czasem smutny, nieszczęśliwie zakochany Pierrot zaczął być postrzegany jako pewny siebie kochanek, skłonny do czułości i wrażliwości. Godny miłości, której tak pragnie.