Szanowni Klienci,
prosimy o e-mailowe składanie zamówień na wyprzedane produkty inwestycyjne o łącznej masie od 50g. W celu złożenia zamówienia prosimy zapoznać się ze szczegółami na stronie informacyjnejW przypadku zakupu sztabek złota o gramaturze od 500g, prosimy o zapoznanie się z procedurą zakupu na stronie wyceny indywidualnej. Termin realizacji zamówień wynosi do 12 tygodni. Zamówienia o mniejszej masie mogą Państwo składać w naszym sklepie internetowym - sztabki zostaną udostępnione do sprzedaży zaraz po wyprodukowaniu. W przypadku problemów z przesłaniem wiadomości prosimy o kontakt pod nr.: 885 252 528.

My Polacy dumni i wolni 1918-2018, 10 złotych

My Polacy dumni i wolni 1918-2018, 10 złotych

PRODUKT ARCHIWALNY

Cały nakład monety został wyprzedany.

Specyfikacja

 • Emitent:
  Narodowy Bank Polski
 • Producent:
  Mennica Polska
 • Nominał:
  10 zł
 • Metal:
  Ag 925
 • Zdobienie:
  druk UV, kod 2D
 • Stempel:
  lustrzany
 • Wymiary:
  32,00 mm
 • Masa:
  14,14 g
 • Nakład:
  25 000 szt.
 • Rok emisji:
  2018

Opis

100 lat temu odzyskaliśmy niepodległość

Wcześniej  walczyły  o  nią  kolejne  pokolenia,  pracowały  w  kraju i na emigracji, by sprawa polska nie została wyrugowana z pamięci i z polityki europejskiej. Pokolenie, które ją odzyskało, nazywane pokoleniem niepokornych, reprezentują dwaj ojcowie założyciele Niepodległej − Roman Dmowski i Józef Piłsudski. Przed 1914 r. podjęło ono próbę przezwyciężenia powszechnego marazmu, mobilizując społeczeństwo, by stale przygotowywało się do momentu, w którym sytuacja zewnętrzna ponownie postawi sprawę polską na porządku dziennym. Gdy to nastąpiło, w wyniku wybuchu I wojny światowej i jej długiego trwania, polscy politycy potrafili stworzyć podwaliny pod administrację i przyszłe Wojsko Polskie, którego zaczątkiem stały się m.in. Legiony oraz Błękitna Armia. W rezultacie dyplomacji, prowadzonej przez Komitet Narodowy Polski z Romanem Dmowskim i Ignacym Janem Paderewskim, doprowadzono sprawę polską do zwycięstwa. W listopadzie 1918 r. Polska, choć nie było jej jeszcze na mapie świata, znalazła się wśród państw, które wygrały I wojnę światową, obok Francji, Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych, i współtworzyła pokój wersalski.

Nie byłoby tego sukcesu, gdyby nie zaangażowanie milionów Polaków włączających się w tworzenie Rzeczypospolitej.

Naród nasz dumny i wolny potrafił wznieść się ponad swe ułomności i swary, w chwilach najważniejszych przyjmując pokorną jedność  i postawę służby. Przeszłość tłumaczy teraźniejszość. Jeśli dziś  chcemy być dumni i wolni, musimy 100-lecie odzyskania niepodległości przeżyć świadomie, ucząc się naszej historii. Dzięki temu sami będziemy lepiej rozumieć to piękne słowo: patriotyzm.

prof. Jan Żaryn

Awers

My Polacy dumni i wolni 1918-2018, 10 złotych

Na awersie monety przedstawiono wizerunki sklepienia i bocznych kolumn Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie oraz stylizowaną flagę Polski. Poniżej znajdują się daty od 1918 do 2018 r., wśród których wyróżniono lata symbolizujące wydarzenia ważne dla historii naszego kraju.

Rewers

My Polacy dumni i wolni 1918-2018, 10 złotych

Na rewersie monety umieszczono wizerunki dwóch osób symbolizujących obecne pokolenie Polaków, oglądających pokaz multimedialny na ekranach dotykowych, a także kod 2D, za pomocą którego można się przenieść na stronę internetową Narodowego Banku Polskiego www.nbp.pl/MyPolacy.