Przyjaźń i braterstwo to największe bogactwo, 10 złotych, 10 hrywien

 1 400,00

Ostatnie sztuki!
Emitent: Narodowy Bank Polski
Metal: Ag 999
Wymiary: 26,42 x 50,00 mm
Producent: Mennica Polska
Zdobienie: tampondruk
Masa: 31,1 g
Nominał: 10 złotych, 10 hrywien
Stempel: lustrzany
Rok emisji: 2023
Nakład: 10 000 szt.

Opis

Rosyjska inwazja na Ukrainę doprowadziła do jednego z największych kryzysów humanitarnych we współczesnej historii tej części świata. Od początku wojny dziesiątki tysięcy Ukraińców, głównie kobiet i dzieci, znajdowało każdego dnia schronienie w Polsce, otrzymując niezbędną pomoc już na granicy. Polskie rodziny przyjęły do swoich domów miliony Ukraińców, nikt nie
został bez dachu nad głową. Broniący Ojczyzny Ukraińcy z wdzięcznością podkreślają, że najważniejsze jest dla nich bezpieczeństwo najbliższych, życzliwy stosunek do ich rodzin i możliwość kontynuowania nauki przez dzieci.

Solidarność z walczącymi o wolność jest jednym z fundamentów polskiej tożsamości narodowej. Pomoc udzielana ukraińskim uchodźcom od początku wojny jest przejawem chrześcijańskiej postawy Polaków, której źródłem są religia, humanizm i etos służenia potrzebującym.

Polska jest jednym z państw najaktywniej wspierających Ukrainę w jej walce o niepodległość. Nie szczędzi sił ani środków, by wesprzeć Ukrainę, przekazuje obrońcom znaczną część własnego uzbrojenia. Ukraińcy i Polacy doskonale wiedzą, że łączy ich znacznie więcej, niż dzieli, i nic nie może być cenniejsze niż skarb wzajemnej przyjaźni i braterstwa.
Artur Adamski

Awers

Awersy monet przedstawiają wstęgi w barwach flag Ukrainy i Polski. Zdobione są godłem Ukrainy oraz wizerunkiem orła ustalonym dla godła Rzeczypospolitej Polskiej. W dolnej części monet znajdują się ozdobne rysunki przedstawiające ludzkie postacie. Kompozycje symbolizują obecną sytuację obu krajów: ukraińska moneta uosabia niebezpieczeństwa wojny i opór ludu, a polska pokazuje pomoc i współczucie.

Rewers

Rewersy monet polskiej i ukraińskiej przedstawiają dwie postacie siedzące przy stole, dzielące się chlebem i winem. Poniżej znajduje się element zdobniczy, który po złożeniu dwóch monet utworzy na tle obrusu kwiat – symbol nadziei, życia i rozwoju.