Sankt Petersburg, 1 dolar, Seria: Szlak bursztynowy

 290,00

Produkt niedostępny

Jeden z najciekawszych Europejskich Szlaków Kulturowych, którym niegdyś zmierzali kupcy Cesarstwa Rzymskiego w poszukiwaniu bursztynu.

Emitent: Niue Island
Metal: Ag 999
Wymiary: 38,61 mm
Producent: Mennica Polska
Zdobienie: bursztyn
Masa: 17,50 g
Nominał: 1 dolar nowozelandzki
Nakład: 999 egz.

Opis

Europejski Szlak Bursztynowy – jeden z najciekawszych Europejskich Szlaków Kulturowych, którym niegdyś zmierzali kupcy Cesarstwa Rzymskiego w poszukiwaniu bursztynu – „złota północy”, jest przykładem, jak nierozerwalne są korzenie europejskiej tożsamości i dziedzictwa. A jednocześnie przykładem współistnienia w historii różnych kultur i tradycji.

  • Srebro najwyższej próby 999
  • Zdobienie bursztynem z podrzeźbieniem wykonanym techniką wklęsłego reliefu
  • Wyjątkowa tematyka

SANKT PETERSBURG – drugie co do wielkości miasto w Rosji położone na 42 wyspach i nazywane przez to „Wenecją Północy”. Z okazji 300. rocznicy założenia miasta w 2003 roku, w Państwowym Muzeum w Carskim Siole zakończono rekonstrukcję BURSZTYNOWEJ KOMNATY – arcydzieła utraconego podczas II wojny światowej, poszukiwanego już od ponad 70 lat. Odbudowa komnaty trwała ponad 20 lat i pochłonęła 11,5 mln dolarów! Na jej rekonstrukcję zużyto ponad 2 tony specjalnie wyselekcjonowanego bursztynu bałtyckiego, wykładając nim ponad 94 metry kwadratowe ścian i sufitu, tworząc jedyny w swoim rodzaju cud sztuki bursztynniczej.

Awers

Rewers