Wilk i Zając, 1 dolar, Seria: Bohaterowie Kreskówek

 199,00

Produkt niedostępny
Dodaj do ulubionych
Porównaj
Powiadom mnie o produktach z tej samej serii
!
Musisz zaakceptować regulamin

Pierwsza moneta z serii przedstawia Misia Uszatka, a kolejna prezentuje bohaterów kultowej kreskówki rosyjskiej „Wilk i zając” (Nu, pogodi!).

Emitent: Niue
Metal: Ag 925
Wymiary: 32,00 mm
Producent: Mennica Polska
Zdobienie: tampondruk
Masa: 14,14 g
Nominał: 1 dolar nowozelandzki
Stempel: lustrzany
Rok emisji: 2010-09-09
Nakład: do 8 000 szt.

Opis

Mennica Polska przedstawia niezwykłą serię monet kolekcjonerskich „Bohaterowie Kreskówek”, dedykowaną najbardziej rozpoznawalnym postaciom z kreskówek na całym świecie.

Pierwsza moneta z serii przedstawia Misia Uszatka, a kolejna prezentuje bohaterów kultowej kreskówki rosyjskiej „Wilk i zając” (Nu, pogodi!).

„Wilk i zając” (ros. „Ну, погоди!”) to kultowa kreskówka wyprodukowana w moskiewskim studiu filmowym Sojuzmultfilm. Film opowiada o zabawnych przygodach Wilka i Zająca. Pierwsze szesnaście odcinków nakręcono w latach 1969-1986. Twórca serii, reżyser Aleksander Kotionoczkin, do podkładania głosów pod głównych bohaterów wybrał Klarę Rumianową (Zając) oraz Anatolija Papanowa (Wilk). Po śmierci aktora w 1987 roku serial został wstrzymany. Dopiero na 25-lecie kreskówki nakręcono jeszcze dwa odcinki, gdzie postaci Wilka podłożono kwestie wypowiadane przez Papanowa z wcześniejszych odcinków. W 2005 roku syn Kotionoczkina, Aleksiej postanowił stworzyć dwa następne odcinki prezentując nową wersję kreskówki z innymi już aktorami.

Główni bohaterowie są dopasowani kontrastowo. Wilk jest chuliganem i oprychem, a Zając to niewinna postać dziecięca z dużymi niebieskimi oczami i różowymi policzkami. W przeciwieństwie do Wilka interesuje się kulturą i przyrodą, jednocześnie jest ofiarą i prowokatorem. Każdy odcinek przedstawia perypetie Wilka i Zająca w innej scenerii. Reżyser ponadto zadbał aby w każdej historii widz mógł odnaleźć motywy tamtych czasów. Siłą napędową postaci Wilka jest chęć zjedzenia Zająca. Wilk ciągle goni za tym konkretnym zającem, ignorując inne potencjalne ofiary. To właśnie nieudolność Wilka, która nieuchronnie prowadzi do klęski tak bardzo śmieszy. Mimo, że reprezentuje świat dorosłych, jest wszechstronnie wysportowany i tak na końcu każdego odcinku, pokonany wypowiada słowa: „Nu zajec, nu pagadi!” (Ja ci jeszcze pokażę).

Awers

W centralnej części monety: stylizowany wizerunek taśmy filmowej wraz z wybranymi scenami zawierającymi ciekawe postacie z kreskówek. Z lewej strony, u góry, wzdłuż krawędzi napis: ELIZABETH II, z prawej strony: 1 Dollar, znak Mennicy: MW. U dołu, napis: Niue Island.

Rewers

W centralnej części monety: wizerunek Wilka i Zająca (przedstawiony za pomocą tampodruku), w tle taśma filmowa, a na niej poszczególne kadry z kreskówki. U góry napis: НУ, ПОГОДИ!