Szanowni Klienci,
prosimy o e-mailowe składanie zamówień na wyprzedane produkty inwestycyjne o łącznej masie od 50g. W celu złożenia zamówienia prosimy zapoznać się ze szczegółami na stronie informacyjnejW przypadku zakupu sztabek złota o gramaturze od 500g, prosimy o zapoznanie się z procedurą zakupu na stronie wyceny indywidualnej. Termin realizacji zamówień wynosi do 12 tygodni. Zamówienia o mniejszej masie mogą Państwo składać w naszym sklepie internetowym - sztabki zostaną udostępnione do sprzedaży zaraz po wyprodukowaniu. W przypadku problemów z przesłaniem wiadomości prosimy o kontakt pod nr.: 885 252 528.

Władysław Grabski, 10 złotych, Seria: Wielcy polscy ekonomiści

Władysław Grabski, 10 złotych, Seria: Wielcy polscy ekonomiści

Cena produktu:
220,00 zł

Dostępność:W magazynie

Specyfikacja

 • Emitent:
  Narodowy Bank Polski
 • Producent:
  Mennica Polska
 • Nominał:
  10 złotych
 • Metal:
  Ag 925
 • Stempel:
  lustrzany
 • Wymiary:
  32,00 mm
 • Masa:
  14,14 g
 • Nakład:
  do 10 000 szt.
 • Rok emisji:
  2022

Opis

Władysław Grabski (1874–1938) był politykiem, działaczem społecznym i ekonomistą. Pochodził ze starej szlacheckiej rodziny. Kształcił się w Polsce, Francji oraz Niemczech. W młodości sympatyzował z ideami socjalistycznymi, ale szybko zbliżył się do nurtu narodowego. W 1905 r. został aresztowany przez władze carskie i na krótko osadzony na Pawiaku za udział w kampanii na rzecz samorządu i polonizacji instytucji publicznych w Królestwie Polskim. Trzykrotnie posłował do rosyjskiej Dumy w latach 1905–1912. Po wybuchu I wojny światowej został członkiem Centralnego Komitetu Obywatelskiego oraz Komitetu Narodowego Polskiego. W 1918 r. przez krótki czas był więziony przez Niemców jako reprezentant orientacji antyniemieckiej. W 1919 r. zdobył mandat posła na Sejm Ustawodawczy z ramienia Związku Ludowo-Narodowego, po czym objął tekę ministra skarbu w rządzie Leopolda Skulskiego. Po raz pierwszy został premierem w okresie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. Reprezentował Polskę na międzynarodowej konferencji w Spa, jednak niepowodzenie rokowań spowodowało dymisję Grabskiego. W latach 1923–1925 ponownie stanął na czele rządu, w którym pełnił także obowiązki ministra skarbu. Pod jego kierownictwem dokonano reformy walutowej i skarbowej, czego efektem były wprowadzenie nowej waluty – złotego, sanacja budżetu państwa i zdławienie hiperinflacji. Ustąpił ze stanowiska w 1925 r., po czym wycofał się z życia politycznego, poświęcając się pracy naukowej i publicystycznej.

Grabski opublikował wiele prac z zakresu ekonomii agrarnej, upatrując w warstwie chłopskiej fundament siły narodu. Stworzył podwaliny nowej dziedziny nauki – socjologii wsi. W 1935 r. opublikował dzieło Idea Polski, w którym dokonał analizy sytuacji wewnętrznej Polski, przestrzegając przed licznymi niebezpieczeństwami grożącymi odrodzonej Rzeczypospolitej.

Z innych najważniejszych prac Władysława Grabskiego należy wymienić: Historię Towarzystwa Rolniczego, Materiały w sprawie włościańskiej,Dwa lata pracy u podstaw państwowości naszej (1924-1925), O własnych siłach.

Grzegorz Jeż